Технології

Стартап із Швейцарії запустить першу промислову лінію з виробництва висококонцентрованих сонячних модулів

Стартап із Швейцарії запустить першу промислову лінію з виробництва висококонцентрованих напівпрозорих фотоелектричних модулів нового покоління до 2022 року.

Інноваційну технологію запровадила компанія Insolight з кантону Во у рамках проєкту Hiperion, який покликаний вдихнути нове життя у європейську фотоелектричну промисловість, передає ecotown.com.ua.

«Перша промислова лінія дозволить виробляти інсоляційні модулі з ККД у 29%, – розповідають у компанії. – Ці модулі підвищать енергоефективність систем видобутку сонячної енергії принаймні на третину у порівнянні зі звичайними покрівельними панелями і будуть використовуватися для аграрного сектора».

Для цієї мети компанія розробила напівпрозору версію панелей. Це дозволяє встановлювати їх на дахах теплиць, що одночасно дає можливість виробляти електроенергію і пропускати при цьому достатньо світла для рослин, висаджених в теплицях або в інших схожих легких конструкціях. У разі теплиці досить покрити такими модулями близько 50% даху, зверненої на південь.

«Для досягнення кліматичних цілей, поставлених європейськими країнами, ми повинні у рік покривати сонячними батареями-колекторами від 500 до 750 квадратних кілометрів поверхні, – говорить Давид Шуппіссер, керівник відділу розробки бізнес-стратегій компанії Insolight. – Тепер потрібно знайти відповідні ділянки без нанесення земельним ресурсам невиправданого збитку, а для подвійного використання сільськогосподарської інфраструктури».

Примітно, що напівпрозорі висококонцентровані фотоелектричні модулі можуть виробляти електроенергію навіть при розсіяному сонячному світлі.

«Висококонцентровані сонячні модулі на відміну від звичайних сонячних панелей використовують для отримання енергії збільшувальні лінзи, – пояснюють розробники. – У цьому модулі за сонцем стежить кожна комірка окремо – це дозволяє фокусувати промені на високоефективних мініатюрних фотогальванічних елементах без дуже масивного і важкого обладнання».

Лінзи чи не на порядок підвищують ефективність сонячної енергосистеми за рахунок експоненціального збільшення кількості сонячного світла, який «захоплюється» осередками і перетворюється в електрику.

«У 2016 році ми встановили світовий рекорд з цією технологією і досягли ККД на рівні в 36%, що майже в два рази більше, ніж ККД звичайних сонячних панелей, наявних на ринку, – розповідає Давид Шуппіссер. – Цей рекорд, підтверджений і сертифікований Інститутом сонячних енергетичних систем ім. Фраунхофера у Фрайбурзі (Німеччина), дозволив почати мобілізовувати ресурси і перейти від лабораторного прототипу до модулів, готових до виведення на ринок».

Інновація швейцарського стартапу полягає в мініатюризації направляючої системи, продовжує він. «Наш плоский тонкий модуль може бути встановлений на даху або ще десь, як і будь-яка інша звичайна сонячна панель, – підкреслює Давид Шуппіссер. – Відмінність тільки полягає у тому, що нинішні технології концентрації розгортають на світло весь модуль і потрібно дуже масивне і важке обладнання, а у нас за сонцем стежить, як око, кожен осередок окремо”.

Проект Hiperion об’єднує півтора десятка партнерів з самих різних країн, дослідницьких центрів і комерційних компаній.

Європейська комісія профінансувала проект Hiperion у 2019 році на суму 10,6 млн євро.

Компанія Insolight була заснована в 2015 році трьома колишніми студентами Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні (EPFL). Отримавши перший досвід роботи в реальній промисловості, вони вирішили створити стартап, вибравши для цього територію заснованого EPFL інноваційного парку в місті Екублен (Ecublens, кантон Во).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button