Всесвіт

Знайдена галактика, яка продовжує виробляти зірки незважаючи на холодний квазар в своєму ядрі

Зазвичай надмасивні чорні діри в ядрах галактик знищують можливість появи нових зірок - але тільки не цього разу

Астрономи виявили далеку галактику, яка зуміла продовжити утворення нових зірок, незважаючи на присутність руйнівного «холодного квазара», що вирує в її ядрі. Відкриття було зроблено за допомогою бортового телескопа SOFIA, встановленого на борту спеціально модифікованого літака Boeing 747SP. Він пролетів набагато вище хмар і міг спостерігати інфрачервоне світло, що випромінюється галактикою на величезній відстані від Землі.

Всесвіт, який ми спостерігаємо сьогодні, наповнений галактиками, які більше не здатні створювати нові зірки. Астрономи вважають, що причина цього застою криється в надмасивних чорних дірах, які знаходяться в серцях цих величезних космічних структур.

Для утворення нових зірок в галактиці повинно бути багато дрібного пилу і холодного газу, які можна знайти у величезних хмарах, що «населяють» міжзоряний простір. Згодом гравітаційне тяжіння і інші каталізатори змушують матеріали, з яких складаються ці хмари, групуватися разом і в кінцевому підсумку об’єднуватися в повністю сформовані зірки і зоряні системи.

Однак ненаситні чорні діри можуть порушити цей процес і навіть повністю його зупинити.

Коли матеріал починає затягувати в чорну діру і він осідає в акреційному диску, речовина починає обертатися з величезною швидкістю і неймовірно яскраво світитися, виділяючи величезну кількість енергії у вигляді електромагнітного випромінювання. Коли цей процес відбувається в дійсно колосальних масштабах, надмасивна чорна діра перетворюється у квазар, який є найяскравішим космічним об’єктом, існуючим у Всесвіті.

На цьому етапі свого існування квазар буде випромінювати феноменальну кількість енергії назад в оточуючу його галактику, нагріваючи або витісняючи більшу частину залишеного в ньому холодного зореутворуючого матеріалу. Зазвичай це підриває здатність галактики виробляти нове покоління зіркових тіл.

Однак нове дослідження показало, що галактика CQ 4479, розташована приблизно в 5,25 мільярда світлових років від Землі, змогла витримати подібну катастрофу. Хоч її центральна надмасивна чорна діра і перетворилася у квазар, галактика продовжує породжувати нові зірки.

Автори дослідження використовували інфрачервоні дані, зібрані телескопом SOFIA. Встановлений на спеціально модифікованому літаку Boeing 747SP, що летить високо над рівнем хмар, телескоп розміром 2,7 метра міг спостерігати за далекою галактикою, уникаючи при цьому 99% перешкод земної атмосфери, що блокують інфрачервоне випромінювання.

Дані світлового випромінювання дозволили визначити кількість міжзоряного пилу і газу в галактиці, яка все ще нагрівається в результаті процесу зореутворення.

Згідно з даними SOFIA, чудовисько, що переховується в серці CQ 4479, являє собою рідкісний тип квазара, відомий як «холодний квазар». Цей термін використовується, коли чорна діра перетворюється в квазар, але не може повністю придушити швидкість народження зірок у своїй галактиці.

SOFIA спостерігала CQ 4479 протягом того короткого проміжку часу, коли нові зірки все ще можуть з’являтися на світло. Цей етап проходить швидко, оскільки руйнівний ефект квазара згодом візьме своє. Автори дослідження підрахували, що галактика створювала приблизно 100 нових зірок розміром з Сонце в рік з того моменту, коли світло, зібране літаючим телескопом, покинуло своє джерело.

«Це показує нам, що зростання активних чорних дір не зупиняє народження зірок миттєво, що йде врозріз з усіма поточними науковими прогнозами», – пояснює Еллісон Кіркпатрік, доцент Канзаського університету в Лоуренсе, штат Канзас, і співавтор дослідження. «Ця інформація змушує нас переосмислити всі існуючі теорії еволюції галактик».

Подальші дослідження, проведені космічними обсерваторіями наступного покоління, такими як космічний телескоп Джеймса Вебба, ще більше поліпшать розуміння людством того, як жахливі сили, викликані квазарами, впливають на їх рідні галактики.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button