Наука

Стихійні лиха допомогли макакам об’єднатися

Дослідники помітили, що після урагану в Пуерто-Ріко місцеві макаки стали терпимішими один до одного і почали налагоджувати нові соціальні зв’язки. Це показує, що вони, як і люди, схильні об’єднуватися, щоб впоратися з наслідком катастрофи.

Група макак в Пуерто-Ріко / © Лорен Брент

Команда американських біологів вивчала поведінку макак-резусів в Пуерто-Ріко, коли на регіон завалився ураган «Марія». Після стихійного лиха дослідники помітили, що примати стали більш терпимими й доброзичливими один до одного. У тому числі до колишніх конкурентів. Своє відкриття фахівці описали в журналі Current Biology.

Макаки-резуси вважаються товариськими тваринами. Але вони живуть в умовах жорсткої конкуренції, через що бувають агресивними до членів групи. Тому настільки незвичайна поведінка після урагану спонукала біологів докладніше вивчити макак. Виявилося, примати почали частіше взаємодіяти з родичами. Причому воліли нових знайомих старим і намагалися тісніше контактувати з особинами протилежної статі. Найпоширенішим способом налагодити зв’язок один з одним виявився грумінг.

«Ми очікували, що мавпи будуть будувати тісніші відносини з найближчими родичами, щоб впоратися з наслідками урагану, — розповіла Лорен Брент, співавтор статті. – Замість цього макаки почали розширювати коло знайомств і ділити ресурси й територію з колишніми конкурентами.

Водночас біологи виявили, що макаки, що віддавали перевагу усамітнення до катастрофи, після неї залишилися одинаками й рідше взаємодіяли з родичами.

Вчені додали, що поведінка тварин виявилося схоже на людську. Щоб відновитися після стихійного лиха, примати намагалися домогтися підтримки від якомога більшої кількості родичів, а не фокусуватися на зміцненні відносин з найближчими членами групи.

Результати роботи в Пуерто-Ріко допомагають відповісти на питання про те, які переваги дає спілкування. Далі вчені збираються досліджувати, які довгострокові наслідки тягнуть за собою нові соціальні зв’язки, а також зрозуміти нездатність встановити їх в екстремальних умовах. Зокрема, біологи мають намір з’ясувати, як товариськість впливає на плодючість і тривалість життя тварин. У підсумку результати дослідження макак можуть допомогти зрозуміти те, як люди справляються зі стихійними лихами.

«Соціальні відносини надають дивно сильний вплив на людину, і перебування в поганому соціальному середовищі служить фактором ризику для здоров’я — таким же серйозним, як, наприклад, куріння, — зазначив Джеймс Хайем, співавтор дослідження. – Ми точно не знаємо, як соціальне середовище впливає на організм людини, але наша остання робота в майбутньому допоможе дати відповідь на це питання».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button