Наука

Стовбурові клітини перетворили на кісткову тканину за допомогою звуку

У новому дослідженні австралійські вчені знайшли відносно простий спосіб швидко і ефективно перетворити стовбурові клітини в кісткову тканину, використовуючи високочастотні звукові хвилі.

RMIT

Стовбурові клітини мають величезний медичним потенціалом – вони допомагають регенерувати різні тканини організму, але з кістками виявляється працювати дуже важко. Кістка складається з так званих мезенхімальних стовбурових клітин (МСК), які в основному знаходяться в кістковому мозку. Збирати їх дуже боляче, а після диференціювання отриманих клітин виходить зовсім мало кісткової тканини.

Але дослідники з Університету RMIT тепер знайшли більш швидкий і простий спосіб змусити МСК перетворитися на клітини кісткової тканини. Попередні дослідження показали, що коливання звукових хвиль можуть індукувати диференціювання клітин, але зазвичай на це йшло більше тижня, а результати були не завжди позитивними. Ці експерименти були обмежені низькими частотами, і вважалося, що більш високі частоти звукових коливань ситуацію не виправлять. Але виходу не було, і вчені вирішили спробувати цей діапазон частот.

Команда використовувала мікрочіп, який виробляв звукові хвилі в діапазоні декількох МГц, і направила його на МСК, розташованих на кремнієвій підкладці. Автори виявили, що найоптимальніший режим полягає у впливі на клітини звукових хвиль з частотою 10 МГц протягом 10 хвилин на день протягом п’яти днів. Такий режим дозволив підвищити рівень певних маркерів в стовбурових клітинах, що вказують на те, що вони перетворюються в кісткову тканину.

Як тільки стовбурові клітини починають перетворюватися в кістку, їх можна вводити в організм в місці травми або наносити на імплантат, на який буде наростати природна кістка. За словами авторів розробки, цей процес усуває необхідність в дорогих ліках, що змушують стовбурові клітини диференціюватися в кісткову тканину, і прискорює її формування. Важливо відзначити, що в такому випадку стовбурові клітини можна отримати з інших частин тіла пацієнта, таких як жирова тканина, тому добути їх набагато простіше, ніж мезенхімальні клітини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button