Технології

Створено компактний ядерний реактор для безпечного виробництва енергії

Інженери розробили ядерний реактор, в якому небезпечні відходи розчиняються в солі. Йому не потрібна зона безпеки: він може розміститися на невеликій площі.

Американські інженери розробили мікрореактор для атомної електростанції, в якому всі небезпечні відходи утилізуються за допомогою солей. Пристрій не тільки захищає від наслідків вибуху, але також дозволяє використовувати корисні елементи в промисловому виробництві.

Ядерні елементи можуть випромінювати тепло або радіоактивне випромінювання протягом сотень тисяч років, поки вони повільно охолоджуються. Тому вони такі небезпечні, в традиційних ядерних реакторах крізь стрижні постійно проходить потік води, яка захищає їх від перегріву. Але, зупинка системи охолодження може призвести до порушення роботи реактора і вибуху, подібного до того, що стався в Чорнобилі.

У новій системі всі відходи зберігаються в розплавленій солі. Вона має надзвичайно високу температуру плавлення близько 550°C, пояснюють вчені. У такому середовищі радіоактивні елементи дуже швидко охолоджуються. При цьому, як тільки сіль кристалізується, випромінюване тепло поглинається, що зводить нанівець небезпеку розплавлення атомної електростанції.

Професор Метью Меммотт працює над технологією безпечного виробництва ядерної енергії в лабораторії. Зображення: BYU

Ще одна перевага конструкції реактора на розплаві солей полягає в тому, що він може усунути небезпечні ядерні відходи. Продукти реакції містяться в солі, і нема потреби зберігати їх в іншому місці. Більш того, багато хто з цих продуктів є цінними, і їх можна відокремити від солі і продати.

Наприклад, з солі можна отримати молібден 99 – дорогий елемент, який використовується в процедурах медичної візуалізації і сканування. Крім того, в процесі роботи реактора у відходах накопичуються кобальт-60, золото, платина, неодим і багато інших елементів.

Типова атомна електростанція займає гігантські площі, велика частина яких потрібна для зниження радіаційного ризику. Реактор, створений вченими, може бути розміщений на площі 1,2 м на 2,1 м, при цьому його буде достатньо, щоб забезпечити електроенергією близько тисячі будинків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments