Всесвіт

Студентка-астроном виявила зниклу галактичну матерію

Астрономи використовували далекі галактики в якості маяків, щоб знайти та ідентифікувати частину зниклої речовини Чумацького Шляху. Результати дослідження публікує журнал Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Велика частина маси Всесвіту складається з невідомої темної матерії й темної енергії, і лише 5% – це «нормальна» або баріонна матерія, з якої складаються зірки, планети, астероїди, люди і тварини.

Однак прямі вимірювання пояснили тільки половину очікуваних баріонної речовини у Всесвіті.

Юаньмін Ван, жінка-докторант Школи фізики Сіднейського університету, розробила оригінальний метод, що допомагає знайти ту саму зниклу речовину. Вона знайшла досі невиявлений потік холодного газу в Чумацькому Шляху приблизно в 10 світлових роках від Землі. Хмара має довжину близько трильйона кілометрів і завширшки 10 млрд кілометрів. При цьому її маса становить лише половину Місяця.

Результати дослідження пропонують вченим багатообіцяючий спосіб знайти відсутню частину баріонної матерії в Чумацькому Шляху.

“Схоже, велика частина «відсутньої» баріонної матерії знаходиться в формі хмар холодного газу або в галактиках, або між ними. Цей газ неможливо виявити за допомогою звичайних методів, оскільки він не випромінює власного видимого світла і занадто холодний для радіоастрономії”, – говорить Юаньмін Ван

Астрономи шукали радіоджерела на далекій відстані, щоб побачити, як вони «мерехтять». Переломлення допомогло зрозуміти, через яку матерію проходить світло.

В результаті вчені виявили п’ять мерехтливих радіоджерел на гігантській лінії в небі. Аналіз показав, що їх світло пройшло через один і той же холодний згусток газу.

Подібно до того, як видиме світло спотворюється при проходженні через нашу атмосферу, змушуючи зірки мерехтіти, коли радіохвилі проходять через матерію, це також впливає на їх яскравість. Саме це «мерехтіння» і виявили вчені.

Водень замерзає при температурі близько мінус 260 градусів, і теоретики припустили, що частина відсутньої баріонної речовини Всесвіту може бути замкнена в цих водневих «снігових хмарах». Їх практично неможливо виявити безпосередньо. Однак зараз вчені розробили метод ідентифікації таких згустків «невидимого» холодного газу з використанням фонових галактик як маяки.

Дані для пошуку газової хмари були отримані за допомогою радіотелескопу CSIRO Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) в Західній Австралії.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button