Наука

Сучасне озброєння допомагає автократам все довше залишатися при владі

Економічний розвиток суспільства не завжди призводить до його демократизації, оскільки одночасно з цим влада отримує у своє розпорядження все більш ефективні засоби придушення народних протестів.

Навіть “освічений” авторитаризм перешкоджає нормальному розвитку суспільства. Але якщо режим має доступ до сучасного озброєння, він може легко придушити навіть наймасовіші народні протести та виступи. Цей фактор істотно знижує можливість демократизації і продовжує термін авторитарного правління. До таких висновків прийшли вчені з Копенгагенського університету, стаття яких опублікована в The Economic Journal.

Якоб Харірі (Jacob Hariri) і Асгер Вінгендер (Asger Wingender) проаналізували поширення 29 ключових видів озброєння з 1820 по 2010 рік. Грунтуючись на даних про їх ефективності, вартості та іншої статистики вчені оцінили доступність таких технологій в різних державах відповідного часу. Ці показники вони порівняли з результатами масових антиурядових виступів, які були зафіксовані за той же період.

Автори виявили, що успіх таких протестів сильно залежить від того, наскільки влади є ефективне озброєння. Сьогодні шанси на демократичний транзит в результаті масових акцій у подібних режимів на 1,3 відсотка в рік нижче, ніж у авторитарних урядів з меншими військовими ресурсами.

“Якщо коротко, то чим більше протестувальників режим здатний знищити з використанням мінімальних ресурсів, тим сильнішим він залишається», — резюмував професор Вінгердер.

За словами вчених, особливу тривогу викликають поставки сучасного озброєння “відсталим” країнам.

“Така ситуація абсолютно нова, – додав Вінгердер. – Історично розширення військових можливостей йшло паралельно економічному і технологічному зростанню. Це стимулювало демократизацію західних суспільств. < … > Тепер же доступ до сучасного озброєння дає владі нерозвинених країн виключно потужні інструменти для репресій».

Робота розкриває додаткові аспекти зв’язку між культурно-економічним прогресом і демократизацією. Довгий час вважалося, що розвиток суспільства незмінно приводить його до демократії. Однак, як показав досвід останніх десятиліть, навіть при стрімкому економічному зростанні країна може залишатися авторитарною і репресивною. Можливо, справа саме в тому, що такий прогрес має зворотний бік, забезпечуючи антидемократичні влади все більш ефективними і численними засобами придушення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button