Екологія

Світовий океан став глибше майже на 8 сантиметрів

Міжнародна команда вчених, проаналізувавши супутникові дані, прийшла до висновку, що за останні 25 років рівень Світового океану підвищився на 7.7 см.

Зростання рівня йде з середньою швидкістю 3.1 мм в рік і при цьому прискорюється на 0.1 мм щорічно. Це явно підтверджує те, що на планеті стає тепліше.

Автори дослідження спробували оцінити внесок різних обставин у спостережувану картину. За їх підрахунками, теплове розширення води поки грає провідну роль в картині — 42%. На частку танення морських льодів, а також льодовиків Гренландії і Антарктиди припадає 21%, 15% і 8% відповідно. Поки неясна роль стоку води в океан через річки — вчені відзначили, що невизначеність тут занадто велика для того, щоб робити якісь висновки.

Період дослідження був вибраний виходячи з того, що надійні супутникові дані, які охоплюють всю планету, з’являються в нашому розпорядженні з 1993 року. Для дослідження були використані дані місії TOPEX/Poseidon, океанографічного проекту «Арго» і гравіметричного супутника GRACE.

Рівень Світового океану вважається одним з найважливіших індикаторів змін клімату на планеті. Інші — це температура океану і поглинання ним тепла, концентрація парникових газів, кислотність вод океану, стан льодовиків і стан морського льоду.

Сім сантиметрів — це небагато, якщо мова йде про об’єкт величезних розмірів. Але на Землі є ділянки суші, підняті над морем всього на сантиметри, і їх не так вже мало. У першу чергу згадуються коралові атоли Тихого океану, які, при подальшому підвищенні його рівня, можуть повністю зникнути під водою. На них зараз живуть люди, для них ця проблема більш ніж серйозна.

Кнопка «Наверх»
Закрыть