Головна / Екологія / Світовий океан став глибше майже на 8 сантиметрів

Світовий океан став глибше майже на 8 сантиметрів

Міжнародна команда вчених, проаналізувавши супутникові дані, прийшла до висновку, що за останні 25 років рівень Світового океану підвищився на 7.7 см.

Зростання рівня йде з середньою швидкістю 3.1 мм в рік і при цьому прискорюється на 0.1 мм щорічно. Це явно підтверджує те, що на планеті стає тепліше.

Автори дослідження спробували оцінити внесок різних обставин у спостережувану картину. За їх підрахунками, теплове розширення води поки грає провідну роль в картині — 42%. На частку танення морських льодів, а також льодовиків Гренландії і Антарктиди припадає 21%, 15% і 8% відповідно. Поки неясна роль стоку води в океан через річки — вчені відзначили, що невизначеність тут занадто велика для того, щоб робити якісь висновки.

Період дослідження був вибраний виходячи з того, що надійні супутникові дані, які охоплюють всю планету, з’являються в нашому розпорядженні з 1993 року. Для дослідження були використані дані місії TOPEX/Poseidon, океанографічного проекту «Арго» і гравіметричного супутника GRACE.

Рівень Світового океану вважається одним з найважливіших індикаторів змін клімату на планеті. Інші — це температура океану і поглинання ним тепла, концентрація парникових газів, кислотність вод океану, стан льодовиків і стан морського льоду.

Сім сантиметрів — це небагато, якщо мова йде про об’єкт величезних розмірів. Але на Землі є ділянки суші, підняті над морем всього на сантиметри, і їх не так вже мало. У першу чергу згадуються коралові атоли Тихого океану, які, при подальшому підвищенні його рівня, можуть повністю зникнути під водою. На них зараз живуть люди, для них ця проблема більш ніж серйозна.