Екологія

Осінь, що завершилася, стала найтеплішою за 84 роки кліматичних спостережень

Європейська служба моніторингу зміни клімату «Коперник» повідомляє про температурні рекорди листопада та осені 2023 року.

Передостанній місяць 2023 став найтеплішим листопадом на Землі з 1940 року. Це вже шостий рекордно теплий місяць цього року — аномально високу температуру кліматологи фіксували щомісяця із червня по листопад. Середня температура за три осінні місяці також перевищила дані кліматичних спостережень за минулі роки.

Температурні аномалії за 84 роки спостережень. Зображення: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

Середня температура повітря у листопаді у світі склала 14,22 °C. Це на 0,85 °C вище за середній показник за листопад 1991–2020 років і на 0,32°C тепліше за попередній рекорд, встановлений у листопаді 2020 року. Кліматологи додають, що показники минулого місяця на 1,75 °C перевищують середнє значення для доіндустріального періоду (другої половини ХІХ століття).

Паризька угода щодо клімату, прийнята у 2015 році, закликає обмежити зростання глобальної температури в межах 1,5 °С від доіндустріального рівня. Кліматологи служби «Коперник» зазначають, що більше третини днів у 2023 році різниця із середніми показниками другої половини XIX століття була вищою. Хоча це не свідчить про провал глобальних зусиль — Паризька угода говорить про довгострокові тренди, але є попередженням про можливі ризики.

Температурні аномалії листопада 2023 року. Зображення: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

Тільки в Скандинавії, Південній Аргентині, Чилі, на півночі Австралії та в частині Антарктиди сезонна температура повітря за три осінні місяці була нижчою за середню за даними спостережень за 1991–2020 роки. А аномально високу температуру спостерігачі фіксували у західному та центральному Сибіру, на півночі Канади та на Алясці, у північно-східній Африці, Бразилії, Болівії та Парагваї.

У 2023 році було шість рекордних місяців і два рекордні сезони. Надзвичайні глобальні листопадові температури, у тому числі вперше на 2 °C вище за доіндустріальну протягом двох днів поспіль, означають, що 2023 рік стане найтеплішим роком в історії спостережень, – з повідомлення служби «Коперник»


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button