Всесвіт

Телескоп “Джеймс Вебб” знайшов першого кандидата у наднову

Дослідники порівняли зображення, отримані телескопами “Джеймс Вебб” і “Хаббл”. На новому знімку знайшли об’єкт, якого не було раніше. Дослідники вважають, що це наднова.

Time warp. Supernova starburst ray. Flare light star space burst, vector illustration

Астрофізики виявили на одному зі знімків, зроблених телескопом «Джеймс Вебб» відмінності від попередніх спостережень за тією ж областю неба за допомогою «Хаббла». Яскравий об’єкт виділяється на тлі галактик. Новий телескоп спостерігав його двічі з різницею в п’ять днів, при цьому на повторному знімку об’єкт трохи потьмянів. Така поведінка характерна для наднових.

 

Вчені виявили яскравий об’єкт на знімках галактики SDSS.J141930.11+5251593. Вона знаходиться на відстані від 3 до 4 млрд світлових років від Землі, тому ми спостерігаємо смерть зірки, яка сталася 3-4 млрд років тому.

Знімки однієї ділянки неба, отримані в різний час. У правому нижньому кутку – порівняння в яскравості об’єктів. Кандидат у наднову позначений позначкою. Джерело: STScI

Зірка гине за долю секунди, розповідають астрофізики, але утворена вогненна куля зростає і стає яскравішою протягом декількох днів, а потім протягом наступних декількох місяців поступово зникає. Це мить за астрономічними мірками, так що Веббу вдалося виявити цю наднову незабаром після того, як її яскравість досягла свого піку.

Пошук короткоживучих космічних подій, таких як наднові, не є метою «Джеймс Вебб». Але, як виявилося, він здатний і на це. А оскільки цей космічний телескоп може бачити далі, ніж будь-який інший науковий інструмент, він відкриває можливості для дослідження передсмертних агоній перших поколінь масивних зірок Всесвіту.

Завдяки високій глибині “Джеймс Вебб” охоплює дуже невелику ділянку неба, відмічають астрофізики. Наприклад, перше зображення, яке представляє собою найглибший погляд на Всесвіт, – це ділянка неба, яке закриє піщинка у витягнутій руці.

“Тому фактична ймовірність того, що ви знайдете перехідний процес у полі, на яке дивитеся, досить мала — принаймні, ми думали, що вона буде невеликою. Але, як ви, напевно, чули, кожне поле телескопа на даний момент є глибоким полем, тому галактики є всюди, і тепер ми думаємо: о, у нас може бути дійсно хороший шанс постійно виявляти наднові”, – говорить Майк Енгессер, астрофізик з Інституту досліджень космосу за допомогою космічного телескопа, учасник проекту “Джеймс Вебб”, в інтерв’ю Inverse.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button