Всесвіт

Вчені побачили пиловий тор навколо чорної діри

Астрономи отримали прямий знімок пилового тора, що оточує активну надмасивну чорну діру.

Деякі галактики містять дуже активні надмасивні чорні діри, особливо яскраві в радіодіапазоні. Такі чорні діри оточені диском матерії, що падає на неї, а навколо диска знаходиться гігантська структура у формі пончика — пиловий тор.

Пиловий тор, знятий вченими, знаходиться в радіогалактиці Лебідь А, розташованої від нас на відстані приблизно 760-800 мільйонів світлових років і є одним з найбільш яскравих джерел радіовипромінювання. У центрі даної галактики знаходиться надмасивна чорна діра з масою приблизно в 2,5 мільярда сонячних: діра активно акретирує великі кількості матерії і викидає в простір релятивістські струмені зі своїх полюсів.

Все це — надмасивна чорна діра, акреційний диск, релятивістські джети — об’єднують в модель активних галактичних ядер. Такі ядра можуть виглядати абсолютно по-різному в залежності від типу галактики. Квазари, блазари, радіогалактики і сейфертовські галактики мають дуже яскраві активні галактичні ядра, однак вони різняться своїми розмірами; ці відмінності, як передбачається, можуть бути пояснені пиловим тором, який «приховує» певні особливості даних ядер залежно від кута спостереження.

Активне ядро Лебедя А видно нам збоку — так, що пиловий тор закриває чорну діру. Дана галактика приблизно в 10 разів ближче до нас, ніж яка-небудь з галактик з порівнянною яскравістю в радіодіапазоні, і тому дослідники вирішили вивчити передбачуваний тор саме в ній — використовуючи радіоінтерферометр Very Large Array (VLA). У підсумку фахівцям вдалося побачити пиловий тор навколо чорної діри, що тягнеться приблизно на 900 світлових років. Надалі дослідники сподіваються вивчити цю структуру більш детально: визначити її форму і склад.

Як відомо, у Лебедя А знаходиться друга надмасивна чорна діра — недалеко від центру. Це вказує на те, що не так давно (за космічними мірками) дана галактика зіткнулася з іншою. Можливо, що в майбутньому ці чорні діри зіллються в одну.

Робота, присвячена новому дослідженню, була опублікована в журналі The Astrophysical Journal Letters. Коротко про результати повідомляє портал ScienceAlert.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button