Головна / Всесвіт / Вчені побачили пиловий тор навколо чорної діри

Вчені побачили пиловий тор навколо чорної діри

Астрономи отримали прямий знімок пилового тора, що оточує активну надмасивну чорну діру.

Деякі галактики містять дуже активні надмасивні чорні діри, особливо яскраві в радіодіапазоні. Такі чорні діри оточені диском матерії, що падає на неї, а навколо диска знаходиться гігантська структура у формі пончика — пиловий тор.

Пиловий тор, знятий вченими, знаходиться в радіогалактиці Лебідь А, розташованої від нас на відстані приблизно 760-800 мільйонів світлових років і є одним з найбільш яскравих джерел радіовипромінювання. У центрі даної галактики знаходиться надмасивна чорна діра з масою приблизно в 2,5 мільярда сонячних: діра активно акретирує великі кількості матерії і викидає в простір релятивістські струмені зі своїх полюсів.

Все це — надмасивна чорна діра, акреційний диск, релятивістські джети — об’єднують в модель активних галактичних ядер. Такі ядра можуть виглядати абсолютно по-різному в залежності від типу галактики. Квазари, блазари, радіогалактики і сейфертовські галактики мають дуже яскраві активні галактичні ядра, однак вони різняться своїми розмірами; ці відмінності, як передбачається, можуть бути пояснені пиловим тором, який «приховує» певні особливості даних ядер залежно від кута спостереження.

Активне ядро Лебедя А видно нам збоку — так, що пиловий тор закриває чорну діру. Дана галактика приблизно в 10 разів ближче до нас, ніж яка-небудь з галактик з порівнянною яскравістю в радіодіапазоні, і тому дослідники вирішили вивчити передбачуваний тор саме в ній — використовуючи радіоінтерферометр Very Large Array (VLA). У підсумку фахівцям вдалося побачити пиловий тор навколо чорної діри, що тягнеться приблизно на 900 світлових років. Надалі дослідники сподіваються вивчити цю структуру більш детально: визначити її форму і склад.

Як відомо, у Лебедя А знаходиться друга надмасивна чорна діра — недалеко від центру. Це вказує на те, що не так давно (за космічними мірками) дана галактика зіткнулася з іншою. Можливо, що в майбутньому ці чорні діри зіллються в одну.

Робота, присвячена новому дослідженню, була опублікована в журналі The Astrophysical Journal Letters. Коротко про результати повідомляє портал ScienceAlert.