Здоров'я

Терапія раку: бактерії можуть допомогти зменшити пухлини

Щоб знайти найкращі способи боротьби з раковими пухлинами, які не реагують на традиційні методи лікування, вчені провели експеримент з модифікованим бактеріальним штамом, який може вражати ракові клітини, не завдаючи шкоди здоровим. Перша фаза клінічного дослідження показує, що ця бактеріальна терапія демонструє багатообіцяючі ефекти.

Команда вчених з Онкологічного центру імені М. Д. Андерсона в даний час оцінює безпеку і корисність бактеріальної терапії для лікування ракових пухлин, які неможливо вилікувати за допомогою яких-небудь інших препаратів.

Висновки, отримані на сьогоднішній день і нещодавно представлені на міжнародній конференції по імунотерапії, що проходила в Нью-Йорку, свідчать про те, що нова бактеріальна терапія має прийнятними рівнями токсичності і може допомогти зменшити деякі стійкі ракові пухлини.

«Навіть після однієї ін’єкції можна спостерігати біологічну, а у деяких пацієнтів та клінічно значущу активність», — пояснює співавтор дослідження доктор Філіп Джанку.

«Ця стратегія реально застосовується на практиці, має керовані побічні ефекти і може бути клінічно значущою для пацієнтів, захворювання яких існує вкрай мало можливих методів лікування», — додав він.

Чому бактеріальна терапія — багатообіцяюче рішення

Ідея використання бактерій для лікування раку не є новою, але до недавнього часу фактична реалізація бактеріальної терапії була неможлива через безліч перешкод, таких як розвиток інфекцій та інших несприятливих побічних ефектів.

У новому клінічному дослідженні вчені використовували спори бактеріального штаму, відомого як «Clostridium novyi-NT», який був модифікований від «Clostridium novyi» спеціально для лікування раку.

Новий бактеріальний штам має високий потенціал для боротьби з раковими клітинами, так як він розвивається в гіпоксичному (киснево-бідному) середовищі, яке є саме тим типом середовища, що було виявлене у пацієнтів, уражених раком. Таким чином, «C. novyi-NT» може взаємодіяти з раковими клітинами, не впливаючи на здорові.

Проведене випробування було відкритим, що означало, що всі учасники знали, яке лікування вони отримують. В цілому дослідники працювали із 24 учасниками, набраними в 2013-2017 роках. Форма пухлини у них у всіх була стійка до терапевтичних методів лікування. Зокрема, у 15 осіб була саркома, у 17 — карцинома, і у двох — меланома.

Ін’єкція бактерій призводить до рецесії пухлини

Дослідники вводили разові ін’єкції, в яких містилося від 10 000 до 3 мільйонів спорів бактерій C. novyi-NT» безпосередньо в ракові пухлини.

Після розвитку у двох учасників, які отримали максимальні дози 3 мільйона спорів, тяжкого сепсису та анаеробної інфекції, дослідники визначили, що максимальна переносима доза становить 1 мільйон спорів бактерій.

Доктор Джанку і його команда використовували для оцінки впливу бактеріальної терапії RECIST — тест, який вимірює, чи зменшилися пухлини у відповідь на лікування.

У 21 людини пухлини скоротилися більш ніж на 10 відсотків, проте, вчені відзначають, що тести RECIST, можливо, не зможуть дати повне уявлення про ефективність бактеріальної терапії в процесі дослідження.

Сприяє бактеріальна терапія посилення імунотерапії?

Команда дослідників також заявила про ще одне цікаве спостереження: бактеріальна терапія, мабуть, посилювала реакцію імунної системи на ракові пухлини.

«Незважаючи на відсутність клінічних ознак розвитку бактерій у деяких пацієнтів, ми відзначили, що «C. novyi-NT», крім руйнування пухлини, може активувати імунологічну реакцію» — повідомляє Джанку.

На думку авторів дослідження, це говорить про те, що бактеріальна терапія може бути використана для підвищення ефективності імунотерапії при лікуванні раку.

«Ми були дуже вдячні за результатами цього експерименту, особливо у пацієнтів з поширеними саркомами, коли імунотерапія не приносила ніякого ефекту, на відміну від бактеріальної», — заявив доктор Філіп Джанку.

Кнопка «Наверх»