Наука

Терапія віртуальною реальністю показала ефективність у лікуванні депресії

Вчені зі Стенфордського університету з'ясували, що віртуальна реальність ефективно лікує депресію, знижуючи симптоми більше, ніж традиційна терапія.

Американські вчені зі Стенфордського університету виявили, що технології віртуальної реальності (VR) можуть бути ефективно використані для лікування депресії. Результати їхнього дослідження опубліковано в науковому журналі JMIR Mental Health (JMIR MH). Традиційні методи лікування депресії, такі як поведінкова активація, є ефективними, але часто недоступними через високу вартість та брак фахівців.

Stockholm University and Malmo University in Sweden

Поведінкова активація базується на ідеї, що депресія пов’язана з циклом уникання та відмови від приємних або значущих занять. Плануючи та виконуючи дії, які приносять задоволення або відчуття виконаного обов’язку, люди можуть розірвати цей цикл, покращити свій настрій і зменшити депресивні симптоми.

Віртуальна реальність пропонує можливість вирішити проблему доступності цієї терапії. Занурюючи пацієнтів у захопливі та контрольовані віртуальні середовища, VR може забезпечити терапевтичний досвід, який інакше був би недосяжним у реальному житті.

Команда дослідників використала підвид віртуальної реальності під назвою “розширена реальність” (XR), де цифрові дані та віртуальні об’єкти накладаються на реальне середовище за допомогою спеціального шолома. Учасників експерименту розділили на дві групи, обидві з яких пройшли чотири сеанси поведінкової активаційної терапії в онлайн-режимі, кожне з яких тривало від 30 до 50 хвилин. Перша група займалася в XR-середовищі, а друга використовувала звичайну програму для відеоконференцій.

Учасникам XR-групи надали на вибір заняття зі списку, що включав різноманітні ігри, фітнес, соціальні та освітні додатки, які дозволяли віртуально досліджувати різні місця. Такий підхід мав на меті посилення терапевтичного ефекту за допомогою приємних та індивідуально підібраних вражень.

Результати показали, що XR-протокол був доступним і безпечним для учасників, без серйозних побічних ефектів. Учасники XR-групи зазнали середнього зниження симптомів депресії на 4,4 бали за шкалою PHQ-9, тоді як у групі традиційної терапії симптоми знизилися на 3,7 бали.

Це дослідження демонструє, що використання XR як методу залучення до приємних занять у контексті поведінкової активації може бути ефективним підходом до лікування депресії. Використання віртуальної реальності не тільки розширює доступ до терапії, але й може підвищити її ефективність, забезпечуючи більш захопливий і персоналізований терапевтичний досвід.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button