Наука

Як виглядають і спаровуються глибоководні монстри: унікальні кадри

Дослідникам пощастило зафіксувати на камеру те, чого не бачила жодна людина — кілька глибоководних риб, схожих на прибульців з космосу, під час незвичайного паразитичного злучення.

 

Глибоководні морські істоти виглядають як зловісний привіт з докембрійської ери: величезні голови, мертвотно-бліді очі, що стирчали з пащі ікла. Деякі схожі на дивовижних прибульців, інші — на жахливих породжень Пекла. Найвідомішими, мабуть, є вудильники з їх освітленою «вудкою», яка допомагає приманювати здобич у мороці океанічних глибин. Вчені ніколи раніше не спостерігали їх у дикій природі — і ось цей день настав. Журнал Science опублікував унікальні кадри підводного «рибалки», завдяки якій дослідники змогли вивчити страшних морських тварин у природному для них середовищі.

Як повідомляє Кейт Ленгін, це відео було знято творцями фільмів про дику природу — Кірстен і Йоахімом Якобсенами, сімейною парою, яка вивчала район поблизу Азорських островів на замовлення Фонду Ребікова-Ніггелера. Вони стали свідками сцени пристрасного парування самки і самця вудильників: на відео можна помітити, як оповита біолюмінесцентними нитками самка (немов наречена з фатою) закатує плавники, в той час як на її підчерев’ї видніється карликовий самець. Біологи називають це сексуальним паразитизмом: під час спарювання дві тварини зливаються воєдино: самець буде отримувати їжу з системи кровообігу самки, а та у відповідь буде мати гарантований запас сперми для запліднення. З часом у самця редукуються майже всі органи, і він так і залишиться простим придатком на тілі самки — і таких придатків за все життя може бути кілька.

Якобсени досліджували крутий глибоководний риф на південній стороні острова Сан-Хорхе на підводному човні Lula1000, коли раптово виявили на глибині 800 метрів пару вудильників. Це дозволило їм зняти півторагодинне відео відмінної якості, яке пізніше було відправлено Теду Пічесу, досліднику глибоководних риб у Вашингтонському університеті в Сіетлі, який підтвердив видову класифікацію риб і характер сцени. «Я вивчаю цих тварин більшу частину свого життя, і ніколи не бачив нічого подібного», розповів він в інтерв’ю Science.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть