Наука

Зазвичай нешкідлива молекула викликала загибель нейронів

Вчені з’ясували, що фарнезілпірофосфат може викликати загибель клітин в певних ситуаціях. Отримані результати проливають світло на неврологічні ушкодження, викликані інсультом.

Пірамідний нейрон кори головного мозку миші, експресуючий зелений флуоресцентний білок (GFP) / © Wikipedia

Фарнезілпірофосфат (ФПП) – проміжна ланка в мевалонатному шляху: серії біохімічних реакцій в кожній клітині, які сприяють синтезу білка, виробництва енергії та побудови клітинних мембран. Під час пошуку регуляторів функції імунних клітин команда пекінських біологів виявила, що ФПП може бути присутнім в високих концентраціях поза клітинами, викликаючи тим самим їх швидку загибель. Подробиці роботи опубліковані в журналі PLOS Biology.

Дослідження показало, що ФПП може специфічно взаємодіяти з деякими комплементарними рецепторами. І це викликає загибель клітин. Причому виснаження позаклітинного кальцію допомагає позбутися від такого ефекту. Також, вибиваючи різні катіонні канали, команда виявила, що один з них, званий TRPM2, вносить певний внесок у загибель нейронів, викликану ФПП. А інгібітор, блокуючий ФПП-індуковану TRPM2, здатний придушити її.

ФПП зазвичай присутній навколо клітин в занадто низькій концентрації, щоб викликати їх смерть. Але це може змінитися під час ішемічного інсульту. Мевалонатний шлях активний в нейронах, і ті можуть швидко вивільняти клітинний вміст у викликаному стресом некрозі. Це призводить до підвищення рівня багатьох біомолекул, в тому числі ФПП.

Вчені перевірили ефект фарнезілпірофосфата на мишах. Модель показала, що під час ішемічного ушкодження концентрація ФПП підвищувалася. А попереднє введення блокатора кальцієвих каналів знижувало ступінь шкоди. Інгібітори, що перешкоджають метаболічній продукції ФПП, також зменшували ступінь пошкодження.

Результати показують, що блокування ФПП може виявитися новим способом знизити ризик пошкоджень від інсульту. Можливі варіанти зробити це: пригнічувати або сам TRPM2 для зменшення припливу кальцію, або його метаболічний синтезуючий шлях. Але перед цим необхідно більше дізнатися про цей новий шлях загибелі клітин, включаючи час, протягом якого ефективні втручання. Автори роботи відзначили: «Ці результати вказують на потенційні мішені для лікування травм після інсульту, з огляду на складний характер ішемічних ушкоджень».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button