Екологія

Тисячі озер в Гімалаях переповнюються через підвищення глобальної температури

Тисячі озер в Гімалаях переповнюються через підвищення глобальної температури — до такого висновку прийшли вчені з Університету Потсдама. За їхніми прогнозами, це призведе до частих повеней в передгір’ях і затоплення населених пунктів і об’єктів інфраструктури. Робота опублікована на сайті Національної академії наук Німеччини.

Гімалаї вже зазнали ряд змін із-за змін клімату — в результаті танення льодовиків у горах з 2003 по 2010 роки сформувалося 85 нових озер. Водойми сформувалися природним чином в результаті стікання води з льодовиків вниз по схилах гір.

Оскільки озера сформувалися досить швидко, їх береги нестабільні — у разі їх переповнення вода може зруйнувати природну дамбу, морену, що складається з пухкої породи та землі. Її руйнування призведе до затоплення населених пунктів, які розташовані в передгір’ях.

Дослідники склали комп’ютерну модель на основі даних про льодовикові озера і морені в Гімалаях і прийшли до висновку, що понад 5 тис. озер в цих горах можуть стати нестабільними протягом наступних 10 років.

Моделювання показало, що ризик повеней у східних частинах Гімалаїв втричі вище, ніж в інших регіонах. В роботі зазначається, що приблизно дві третини льодовиків у Гімалаях зникнуть в найближчі 10 років — це збільшить об’єм води в озерах і буде представляти серйозну загрозу для тих, хто живе в передгір’ях.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button