Наука

ТОП-7 найбільших метеоритів, що впали на Землю

Експерти склали ТОП-7 найбільших метеоритів, які коли-небудь падали на Землю. 15 лютого, виповнилося 5 років з дня аналогічного падіння небесного тіла в Челябінську.

Існує дуже багато міфів і легенд про метеорити. Згідно з однією з теорій причиною вимирання динозаврів на Землі стало саме падіння величезного каменя. Аналогічне за розмірами небесне тіло, за словами вчених, може знищити і людство. Однак такі велетні є рідкістю. Камені меншого розміру падають на Землю досить часто. Про такі шість об’єкти розказано нижче.

Челябінський метеорит

Про це явище стало відомо вранці 15 лютого 2013 року. Свідками незвичайного космічного явища стали мешканці Челябінської області, Росія. При вході в земну атмосферу діаметр астероїда становив близько 17-ти метрів, маса – 10 тисяч тонн.

Метеорит летів зі швидкістю 18 кілометрів на годину. Повідомляється, що космічне тіло зруйнувалося, розпавшись на дуже дрібні частини. Цей процес провокував потужний вибух. Від ударної хвилі у челябінців виявилося пошкоджено вікна, поранення отримали понад 1600 осіб. Багатьом людям потрібна екстрена медична допомога. На щастя, обійшлося без жертв.

Потужність вибуху склала 400 кілотонн у тротиловому еквіваленті. Метеорит впав в озеро, розташоване неподалік обласного центру. Його вже витягли і передали в музей. Щодня на шматки приходять подивитися тисячі людей.

Вчені встановили, що вік метеорита становив 4,5 мільярдів років. Він був ровесником Сонячної системи, до Землі космічне тіло добиралося 1,2 мільйона років.

Метеорит Вілламетт

На даний момент невідомо, коли відповідний метеорит упав на Землю. Спочатку його уламки виявили індіанці штату Орегон і перетягли їх на його територію, бо їм здалося, що йому там буде краще. З каменем люди проводили різні обряди і церемонії. Довго вони навіть молилися на метеорит.

За наявними даними, в 1902 році уламки побачив шахтар Елпісь Хьюз. Чоловік відразу зрозумів, що ці камені необхідно перетягнути до своєї ділянки, однак зробити цього не встиг.

У 1905 році уламки метеорита придбав якийсь меценат, вони були передані співробітникам Нью-Йоркського музею.

Що стосується індіанців, то вони обурилися, що у них забрали сакральний камінь. Їх представники домовилися з співробітниками музею, тому тепер раз у рік на його території проводиться традиційна церемонія.

Метеорит Мбозі

Аналогічний випадок був зафіксований в Танзанії. Сценарій був практично таким же. Метеорит Мбозі впав, його знайшли люди, перетягли в свої володіння і почали поклонятися. Вага каменюки склала близько 25 кілограмів.

Така ситуація тривала до 1930-х років, оскільки в цей час про метеорит дізналися європейські люди. Вони вивезли камінь, але допустили вчених до його вивчення.

Метеорит Мис Йорк

Не всі метеорити добираються до Землі в цілому вигляді. Космічне тіло, що отримало назву Мис Йорк, розкололося на частини в повітрі, які поширилися по всій території Гренландії. Їх досить швидко відшукали місцеві жителі, проте все одно частина залишилася зберігатися в льодах.

На відміну від негрів і індіанців, інуїти швидко зрозуміли, що уламкам метеорита не варто пропадати. В результаті залізні камені вони почали розпилювати на шматки, щоб знайти їм застосування.

У 1897 році вчені виявили перший уламок метеорита, що впав, вага якого складала 31 тонну. Він отримав назву «Анігіто». До речі, воно взято не з лексикону ескімосів, так говорила 4-річна дочка автора дослідження. Фраза абсолютно нічого не означає, вона виступає приємним на звук поєднанням. Тоді ніхто не був проти такої назви. Ще довгий час науковці знаходили шматки цього метеорита.

Метеорит Ель Чако

Метеорит Ель Чако є найбільшим, який був виявлений на території Аргентини. Вага небесного тіла склала близько 37 тонн. Він являє собою приклад метеорита, який розколовся в польоті.

При падінні на Землю група каменів створила так званий кратер площею 60 квадратних метрів. Його глибина становила 5 метрів.

У 1990 році відповідний метеорит навіть намагалися вкрасти. У мисливця за цими небесними тілами Роберта Хаага нічого не вийшло.

Метеорит Бакуберито

Вага даного метеорита становить 20 тонн, його уламки виявили недалеко від населеного пункту Сіналоа ле Лейва, який знаходиться на території Мексики. Подробиць про нього відомо мало.

Метеорит Гоба

Вага метеорита, який впав на територію південно-західної Африки становила цілих 60 тонн. Він вважається найбільшим, який коли-небудь був знайдений вченими. Виявлено метеорит був зовсім випадково, коли місцевий фермер займався переорюванням землі. Подальші проведені дослідження показали, що камінь звалився майже 60 тисяч років тому. З тих пір він не переміщався. За рахунок присутності процесу ерозії вага з 90 тонн зменшилася до 66-ти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button