Екологія

Травень 2020 року став найспекотнішим в історії спостережень

Травень і вся весна 2020 року поставили чергові температурні рекорди: у Західному Сибіру було на 10 °С тепліше, ніж в середньому за той же місяць в 1981-2010 роки.

За підтримки ESA Євросоюз реалізує глобальну програму моніторингу Землі Copernicus, в рамках якої працює проєкт з відстеження змін клімату та оцінки виникаючих з-за них загроз — Copernicus Climate Change Service (C3S). Щомісяця C3S публікує звіти власних спостережень за кліматом, і в новому повідомленні за підсумками минулого травня 2020 року місяць названий найбільш спекотним за всю історію спостережень, на 0,05 °С випередивши попереднього «рекордсмена», травень 2016 року.

За даними C3S, в травні 2020-го на Землі було на 0,63 °C тепліше, ніж в середньому за той же місяць в 1981-2010 роки. І хоча в Європі місяць видався порівняно прохолодним, весна в цілому також була на 0,7 °C тепліше. Найсильніше температура підіймалася на Алясці, в деяких областях південноамериканських Анд і Антарктики. Особливо наголошується ситуація в Західному Сибіру, де травень опинився на цілих 10 °С тепліше, ніж у попередні десятиліття.

«По-справжньому серйозні аномалії почалися ще в січні і з того часу зберігаються»,
сказала науковий керівник C3S Фрейя Вамборг (Freja Vamborg) в інтерв’ю AFP. За результатами останніх 12 місяців середня глобальна температура була майже на 1,3 °С вище доіндустріального рівня. Нагадаємо, заходи прийнятого ще в 2015 році Паризької угоди ООН з клімату спрямовані на утримання потепління в межах «набагато нижча» 2 °C, а бажано — обмежити його 1,5 °С. Мабуть, шансів на це практично не залишилося.

Температурні аномалії травня 2020 року в порівнянні з середнім значенням за той же місяць в 1981-2020 роках / ©ERA5, C3S, ECMWF

Вчених C3S дуже турбує стан справ на Алясці й у Сибіру, де вже кілька місяців поспіль зберігаються сильні температурні аномалії. У басейні Єнісею і Обі повітря прогрівалося майже на 10 °С вище, ніж в 1981-2010 роках, викликаючи велику тривогу із-за можливого поширення лісових пожеж в наступні місяці. Аномально гаряче було і в Арктиці: тут температура вже піднялася на 2 °С в порівнянні з доіндустріальним рівнем.

Площа льодовиків Арктики в травні; показані відхилення від середніх значень за 1979-2020 роки / ©ERA5, C3S, ECMWF

Продовжується стрімке танення льодовиків Гренландії, яка щорічно втрачає 600 мільярдів тонн. Руйнується вічна мерзлота на півночі Канади і Росії. Арктичні регіони утримують близько 1,5 трильйона тонн вуглекислого газу, вивільнення якого прискорюється, додатково розганяючи кліматичні зміни.

За оцінками ООН, виконання Паризького угоди вимагає щорічного скорочення глобальних викидів парникових газів на 7,6 відсотка. Замість цього за підсумками 2019 року людство викинуло на 0,6 відсотка більше, ніж у 2018-му, — ну а підсумки 2020-го ще не підведені. Поки що моделювання пророкує нове рекордно спекотне літо.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button