Екологія

Всі моделі зміни клімату показують, що катастрофа стрімко наближається. Але чому?

Існують десятки кліматичних моделей, згідно з яким потепління через зміни клімату на нашій планеті призведе до зростання температур на 3°С. Важливо розуміти, що це — катастрофічний прогноз. На перший погляд невелике підвищення температури призведе до затоплених міст, збоїв у роботі сільського господарства і смертельної спеки. При цьому практично у всіх складних кліматичних моделях спостерігається похмура стійкість, яка тривала аж до минулого року. Так, повільно і непомітно деякі моделі почали показувати значне підвищення температур. Вчені, які відточували ці системи, використовували ті ж припущення про викиди парникових газів, що й раніше, проте цього разу результати виявилися набагато гіршими. Деякі моделі прогнозують зростання температур не менше ніж на 5 °C. На даний момент дослідники не розуміють що є причиною таких змін.

Сценарій катастрофи, що насувається

Як пише видання Bloomberg, дослідники почали збір даних, однак цей процес в кращому випадку займе кілька місяців. Причина для занепокоєння полягає в тому, що ці моделі успішно прогнозували зміну клімату протягом півстоліття. Отримані результати, як і раніше, відповідають всім основним науковим, політичним та приватним кліматичним цілям і дискусям, включаючи шосту енциклопедичну оцінку Міжурядової групи ООН по зміні клімату (МГЕЗК), яка буде опублікована в 2021 році. Поки що ситуація виглядає так, що якщо людство не вживе ніяких дій щодо зміни клімату, у нас буде менше часу, щоб уникнути найгірших наслідків.

Проте, деякі дослідники переконані, що існує висока ймовірність того, що моделі показують неправильні результати, або вони були невірно розшифровані. Невизначеність у тому, як читати моделі, підкреслює одну з центральних проблем зміни клімату. З одного боку, політики і представники громадськості звертаються до вчених, щоб дізнатися як запобігти руйнівним посухам, хвилям спеки і теплим зимам. При цьому не існує однозначної відповіді на питання про те, як скоро відбудуться ті чи інші зміни. За допомогою кліматичних моделей дослідники перевіряють ідеї про вплив танення крижаного покриву, вологості ґрунту і хмар і інших факторів. В даний момент існує понад сто моделей, використовуваних для прогнозування взаємозв’язку між вуглекислим газом і потеплінням, Кожна з таких моделей була розроблена близько двох двома десятками незалежних груп дослідників.

Все модели изменения климата показывают, что катастрофа стремительно приближается. Но почему?

Розрив, створений проточною водою на краю льодовика Алетш, близько Беттмеральп, Швейцарія

На створення кліматичних моделей, які виконують надзвичайно складні обчислення потрібна величезна кількість часу. Необхідно врахувати велику кількість даних, які взаємодіють між собою і на ранніх етапах внести корективи для усунення неполадок. Так, зовсім недавно ми розповідали вам про те, що всі існуючі кліматичні моделі не враховують танення вічної мерзлоти. І це, як ви можете здогадатися, є великою проблемою. В минулому році моделі, які використовуються в головних кліматологічних інститутів світу, почали показувати незвичайні дані. Причина того, що відбувається залишається невідомою.

Гарячі моделі

В цілому, до п’ятої частини нових результатів, опублікованих у минулому році, показали аномально високу чутливість до клімату. Однак, щоб з упевненістю сказати про те, дійсні всі ці похмурі прогнози, необхідно більше досліджень.

Все модели изменения климата показывают, что катастрофа стремительно приближается. Но почему?

Кліматичні моделі пророкують дуже спекотне майбутнє

Якщо стосовно нових більш високих оцінок все ж буде досягнуту консенсусу, це може справити реальний вплив на дії урядів і підприємств по всьому світу. Нагадаємо, що Паризька хартія 2015 року вимагає від країн скорочення викиду шкідливих речовин в атмосферу, щоб глобальна температура не піднялася вище 1,5 °C. Але графік, за яким світ погодився діяти в ім’я цієї мети, був частково складений з тих же кліматичних моделей, які в даний час дають більш високі оцінки. І це може означати, що мета, передбачена Паризькою угодою вже недосяжна.

Сьогодні завдання, що стоїть перед дослідниками, полягає в тому, щоб з’ясувати, до яких наслідків можуть призвести такі зміни кліматичних моделях. В майбутньому дослідники, які працюють над створенням кліматичних моделей та автори доповідей ООН з проблем зміни клімату спробують скласти загальну картину, про яку ми дізнаємося не раніше 2021 року.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments