Всесвіт

Три дивовижні супутники знайшли в Урана та Нептуна

Астрономи відкрили найменші з відомих супутників крижаних гігантів Сонячної системи.

Астрономи вперше за десятиліття відкрили нові супутники крижаних гігантів Сонячної системи: один в Урана та два у Нептуна. Це найкрихітніші відомі супутники нашої системи, і вони підтверджують давню теорію про супутників у планет, розташованих у її зовнішній частині.

Дослідники з Наукового інституту Карнегі виявили крихітні супутники за допомогою телескопа Магеллан у Чилі та підтвердили їх за допомогою кількох інших великих телескопів у всьому світі. «Ми заглянули приблизно в чотири рази глибше, ніж будь-хто раніше, — говорить Скотт Шеппард, співавтор дослідження. — Ці місяці знаходяться на межі наших можливостей — вони лише слабкі, слабкі точки світла».

Як правило, максимальна витримка під час пошуку супутників становить близько 5 хвилин. Після цього зображення стане переекспонованим і на ньому вже нічого не вдасться розглянути, пояснюють автори відкриття. Вчені обійшли цю проблему, зробивши безліч таких п’ятихвилинних зображень поспіль, спостерігаючи годинами, а потім об’єднуючи темні частини зображень. Це дозволило їм виявити тьмяні точки світла, що виходять від тьмяних і маленьких супутників, виявлених у планет.

Супутник Урану S/2023 U1. Зображення: Scott Sheppard, Carnegie Science

Новий супутник Урану попередньо називається S/2023 U1, але пізніше йому буде надано ім’я персонажа п’єси Шекспіра, щоб воно відповідало іншим супутникам планети. Діаметр цього супутника всього близько 8 км, і він здійснює оберт навколо планети за 680 земних днів. Орбіта супутника знаходиться на найбільшій відстані від планет серед усіх відомих супутників системи. Також S/2021 N1 — найтьмяніший супутник.

Яскравіший і більший супутник, виявлений на орбіті Нептуна, називається S/2002 N5. Вперше його спостерігали понад 20 років тому, але втратили, перш ніж астрономи змогли підтвердити його орбіту, і знову спостерігали тільки тепер. Орбіта кожного з трьох нових супутників збігається з орбітами одного з інших супутників планет. Ці «попутники» утворюють невеликі групи, що обертаються разом. Кожен з них, ймовірно, сформувалася, коли в хаосі ранньої Сонячної системи розпався більший супутник.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button