Головна / Здоров'я / Тромбоз: причини і лікування

Тромбоз: причини і лікування

Тромбоз — це процес утворення згустку крові, також відомого як тромб в кровоносній судині. Цей згусток може блокувати або утруднювати кровообіг в ураженій області, а також викликати серйозні ускладнення, якщо згусток переміщається в найважливішу частину системи кровообігу, таку як мозок або легені. Це нормально для організму виробляти фактори згортання крові, такі як тромбоцити і фібрин, коли пошкоджена кровоносна судина, щоб запобігти надмірній втраті крові з організму. Якщо цей ефект надмірно продуктивний, він може утруднити кровотік і сформувати ембол, який рухається навколо кровотоку.

Типи тромбозу

Тромбоз може бути широко класифікований як венозний або артеріальний тромбоз, в залежності від того, де тромб присутній в організмі.

Венозний тромбоз виникає у венах і класифікується далі в залежності від того, де він відбувається, включаючи:

  • Глибокі венозні тромби
  • Тромбоз ворітної вени
  • Тромбоз ниркової вени
  • Тромбоз яремної вени
  • Синдром Бадда-Кіарі
  • Хвороба Педжета-Шеттера
  • Тромбоз венозного синуса головного мозку

Артеріальний тромбоз, також відомий як атеротромбоз з-за його зв’язку з розривом атероми, відбувається в артеріях. Застій крові, викликаний миготливою аритмією, також може викликати цей тип тромбозу.

Є кілька причин інсульту, у тому числі ішемія, крововилив та емболія головного мозку. Інсульт через згусток крові в мозку зазвичай поступово накопичується навколо атеросклеротичної бляшки.

Інфаркт міокарда також може бути викликаний тромбом у коронарної артерії і пов’язаний з ішемією. Зниження подачі кисню до серцевих клітин в результаті закорковування призводить до загибелі клітин і інфаркту міокарда.

Причини

Існує три основних причини тромбозу: гіперкоагуляція, пошкодження ендотеліальних клітин стінки кровоносної судини і аномальний кровотік.

Гіперкоагуляція відноситься до більш високих рівнів факторів згортання крові, які збільшують сприйнятливість до тромбозу. Зазвичай це відбувається в результаті генетики або порушень імунної системи.

Пошкодження епітеліальних клітин на стінці кровоносних судин після травми, операції або інфекції також може прискорити коагуляцію і можливий тромбоз.

Аномальний кровотік, такий як венозний застій після серцевої недостатності або тривалі сидячі явища, також може викликати тромбоз. Крім того, деякі інші захворювання можуть вплинути на кровотік і привести до утворення тромбу, включаючи миготливу аритмію і рак.

Профілактика і лікування

Оскільки застій крові пов’язаний з підвищеним ризиком тромбозу, важливо, щоб сприйнятливі до нього люди вели активний спосіб життя. Людям з високим ризиком венозної тромбоемболії можна вводити гепарин для зниження ризику легеневої емболії, хоча це пов’язано з більш високою схильністю до кровотечі із-за зниженої ефективності факторів згортання крові. Тому гепарин пропонує більш широке застосування в лікуванні, ніж профілактику тромбозу.

Більш послідовним методом запобігання утворення тромбозу глибоких вен є використання компресійних панчіх, які механічно підтримують вени для запобігання утворення тромбів.