Здоров'я

Вчені розгадали таємницю «паразитичного гепатиту»

Команда з монреальських підрозділів Національного науково-дослідного інституту визначила роль ключового процесу в циклі реплікації вірусу гепатиту D.

Реплікація вірусів гепатиту D (показано червоним кольором) у клітинах, в яких проходить процес аутофагії (зелені) / © Khabir, Labonte et al., Journal of Virology, 2019

Гепатит D, або гепатит дельта (HVD), — вірусне захворювання, від якого страждають, за різними оцінками, від 15 до 20 мільйонів осіб в світі. Він вражає людей, що заразилися раніше гепатитом В (HBV) або одночасно із зараженням, або після нього. Коінфекція гепатитом D викликає більш важкі ураження печінки. При гострому перебігу хвороби його наявність підвищує ризики термінальної стадії печінкової недостатності, а при хронічному — цирозу та злоякісної пухлини. Все це збільшує вірогідність летального результату для пацієнта — а вірусним гепатитом D, за даними ВООЗ, страждає як мінімум 5% всіх хворих на гепатит В.

Професор Патрік Лабоне, який очолює дослідження, пояснює, що вірус гепатиту D — свого роду паразит. Щоб інфікувати організм і вижити, він потребує вірус гепатиту В. При цьому цей паразит підступний: лікування, що застосовується при гепатиті В, для гепатиту D неефективно.

«Це може здатися суперечливим, оскільки вірус не може вижити сам по собі. Фактично ліки націлені на певний фермент для боротьби з гепатитом В, але лікування не повністю знищує вірус. HVD виживає нормально і може продовжувати наносити ушкодження», — пояснює професор.

Вчені шукають способи лікування, які допоможуть проти обох вірусів, і нинішня стаття — один із кроків на цьому шляху. Автори роботи вперше розглянули один з клітинних процесів, який виявляє такий зв’язок двох видів вірусів гепатиту, яку можна використовувати для створення ефективних ліків.

У статті, опублікованій в Journal of Virology, автори з’ясували, що між цими двома вірусами є щось спільне, здатне стати точкою уразливості. І вірус гепатиту В та вірус гепатиту D використовують для реплікації в ядрі клітини організму господаря один і той же клітинний білок — ATG5. Цей білок необхідний для так званої аутофагії — процесу очищення клітини від своїх відходів. Аутофагія в тому числі повинна бути здатна знищувати загарбників, які проникають у клітини. Однак багато вірусів, такі як гепатит С або грип, пристосувалися і еволюціонували так, щоб уникнути цієї небезпеки і, навпаки, використовувати аутофагію в своїх інтересах.

В організмі хазяїна вірус гепатиту D оточений коконом з білкових антигенів гепатиту B (HBsAg) / © IntechOpen

У дослідженні канадські вчені вперше визначили вплив аутофагії на вірус гепатиту D і зв’язали його з аналогічними життєво важливими процесами вірусу гепатиту В. Наступні роботи будуть спрямовані на пошук способів тимчасового і локального відключення процесів аутофагії для ефективного лікування гепатитів. Неможливо просто вимкнути цей процес для всього організму, тому що він так само життєво важливий і для самої людини, як і для вірусів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button