Земля

Триокий морський хижак жив 500 млн років тому: він змінив наші знання про еволюцію (фото+відео)

Канадські палеонтологи розкопали майже 300 скам’янілостей, яким близько пів мільярда років. Серед них був вимерлий триокий родич сучасних комах, павуків і крабів. По останках вдалося зрозуміти, як був влаштований мозок і нервова система істоти.

Що знайшли вчені?

Йдеться про Stanleycaris hirpex – це 20 — сантиметровий далекий родич сучасних членистоногих – велика група, в яку входять комахи, павуки і ракоподібні.

Тепер канадські палеонтологи виявили величезну кількість скам’янілостей, які дуже добре збереглися. За ним палеонтологи знайшли підказку про те, як мозок, зір і структура тіла членистоногих змінювалися протягом часу.

“Можна побачити центри обробки зорових сигналів всередині очних стебел! Це неймовірно для викопного, якому півмільярда років”, – сказав він.

 Jean-Bernard Caron/Royal Ontario Museum

Де жив триокий хижак?

У кембрійський період – 541-485 млн років тому — в океані було багато незвичайних істот.

Це був час, коли відбувалася бурхлива еволюція: прості істоти змінювали свою форму на більш складну: так з’явилася основа для груп тварин, які дійшли до наших днів.

Ще одна дивина, яка була в океані того часу – радіодонти – вимерла група членистоногих. Це страшні креветкоподібні тварини, які знамениті своїми зазубреними зубами, кігтями, що хапають здобич, і опуклими очима. Вони також були досить великими за кембрійськими мірками, деякі досягали 1 м в довжину.

Але зазвичай вчені знаходили лише окремі фрагменти скам’янілостей радіодонтів, тому було важко вивчити їх детально і описати фізичні характеристики.

“Ви могли знайти їх придаток або частину тіла, але це все були окремі незв’язні елементи”,сказав Джон Патерсон, палеонтолог з Університету Нової Англії, який не брав участі в дослідженні.

Мойсюк вперше натрапив на невивчені скам’янілості, які були в колекції Королівського музею Онтаріо в Торонто. Тоді він ще працював волонтером-студентом.

Спочатку 268 скам’янілостей виявили в 1980-х і 90-х роках в сланці Берджесс в канадських Скелястих горах. Мойсюк був настільки вражений цією колекцією, що вирішив вивчити її для захисту своєї докторської дисертації в Університеті Торонто.

Кембрійський період знаменитий своїми дивними і дивовижними істотами, в тому числі рентгенодонтами (на фото вгорі ліворуч) (dottedhippo)

За результатами вивчення скам’янілостей з’ясувалося, що у Stanleycaris було три ока: два були розташовані на спеціальних відростках, а один величезний ріс прямо в середині голови. За словами Мойсюка, ця дивна особливість ніколи раніше не спостерігалася у інших радіодонтів.

“Троє очей – це один з найдивовижніших фактів про цю тварину», — сказав він.

З цього додаткового ока почалися серйозні еволюційні зміни, сьогодні ми знаємо, що у багатьох сучасних членистоногих кілька очей. Наприклад, павуки – у більшості видів вісім очей, але є і ті, у кого їх чотири або шість.

За словами Мойсюка, основна пара очей допомагає комахам і павукам формувати образи навколишнього середовища, а додаткові очі поменше допомагають орієнтуватися в просторі.

Що відомо про триокого хижака?

Десятки зразків, які знайшли палеонтологи, зовні майже повністю збереглися. Так вдалося з’ясувати, що довжина Stanleycaris була приблизно 20 см., для кембрійського періоду це був невеликий розмір.

На основі 84 скам’янілостей вчені зробили докладні знімки мозку і нервів. Під мікроскопом вдалося розгледіти, що мозок Stanleycaris складається з двох сегментів — протоцеребрального і дейтоцеребрального.

Дейтоцеребрум, який дослідники знайшли в задній частині мозку, містив пучки нервів, що з’єднувалися з кігтями і очима хижака. За словами професора Патерсона, структура мозку цієї стародавньої істоти і те, як він з’єднується з різними частинами тіла, сильно зацікавило дослідників. За цими даними можна зрозуміти, як мозок сучасного членистоногого, що складається вже з трьох сегментів замість двох, еволюціонував з плином часу.

Ще одна важлива характеристика Stanleycaris – сегментоване тіло. Це класична риса сучасних членистоногих.

За словами професора Патерсона, раніше ніхто не знав, чи складаються тіла радіодонтів із сегментів.

“Але тепер стало відомо, що у цих істот було сегментоване тіло, а значить, вони були більш сучасними, незважаючи на свій дивний зовнішній вигляд», — сказав він.

Проте, зі скам’янілостями ще належить виконати велику роботу. Наступний крок – вивчити те, як розвивався Stanleycaris.

У величезній колекції скам’янілостей є зразки довжиною від 1 см до десятків сантиметрів. На основі них палеонтологи хочуть зрозуміти, як Stanleycaris виріс і перетворився на грізного хижака.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button