Всесвіт

Астрофізики виявили незвичайний радіосплеск, схожий на биття серця

Телескоп зафіксував дуже довгий швидкий радіосплеск. Сигнал надходив протягом трьох секунд і складався як мінімум з дев’яти повторюваних ділянок, що нагадують серцебиття.

Зображення: CHIME, mit News

Міжнародна група астрофізиків виявила швидкий радіосплеск FRB 20191221A. Це найдовший подібний радіоімпульс з дуже чіткою періодичною структурою, виявлений на сьогодні.

У своїй роботі, опублікованій в журналі Nature, вчені пишуть, що джерело сигналу знаходиться в далекій галактиці, в декількох мільярдах світлових років від Землі. Поки невідомо, який об’єкт посилає таке радіовипромінювання, але дослідники вважають, що це або радіопульсар, або магнетар.

Швидкий радіосплеск (FRB) — це дуже сильний сплеск радіохвиль невідомої природи, який, як правило, триває кілька мілісекунд. Переважна більшість відомих FRB являють собою поодинокі імпульси.

FRB 20191221a був вперше зафіксований за допомогою радіотелескопу канадського експерименту з картографування інтенсивності водню (CHIME) в грудні 2019 року. Виявлений імпульс триває незвично довго: близько 3 с (приблизно в тисячу разів довше середнього FRB). При цьому дослідники зафіксували в загальному сигналі не менше дев’яти сплесків випромінювання, які повторюються кожні 0,2 з і нагадують биття серця.

Радіотелескоп CHIME. Фото: Mateus A. Fandi?o, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Аналізуючи характер радіовипромінювання, дослідники виявили схожість FRB 20191221A з нейтронними зірками (радіопульсарами і магнетарами) Чумацького Шляху. Основна відмінність полягає в тому, що новий сигнал більш ніж у мільйон разів яскравіший, ніж об’єкти нашої галактики. Астрофізики вважають, що це може бути пов’язано з місцем розташування об’єкта.

“Судячи з властивостей цього нового сигналу, ми можемо сказати, що навколо цього джерела є хмара плазми, яка повинна бути надзвичайно турбулентною”, – говорить Даніеле Мічіллі, дослідник з Інституту астрофізики та космічних досліджень ім. Кавлі при Массачусетському технологічному інституті

Астрофізики сподіваються зловити додаткові сплески періодичного FRB 20191221a. Це допоможе уточнити розуміння його джерела і нейтронних зірок в цілому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button