Земля

Вчені виявили унікальні властивості павутини

Павутина (секрет павутинних залоз, який незабаром після виділення застигає у формі ниток) давно дивує вчених приголомшливими властивостями: вона володіє високою міцністю і прекрасною еластичністю, винятковою теплопровідністю і здатністю витримувати великі навантаження і т. д. Вже, здається, все про неї відомо і вивчено, ан – ні. Наприклад, зовсім недавно біологи з Китаю відкрили амортизаційні властивості ниток.


Вчені зібрали для дослідів у лабораторії кілька представників кругопрядів і взяли у них зразки ниток. Далі з допомогою торсіонного маятника виміряли силу натягу нитки. Торсіонний маятник — це спеціальний пристрій, який ще 200 років тому британський фізик і хімік Генрі Кавендіш використовував для того, щоб оцінити масу Землі. Сучасна версія приладу має ще й здатність обробки фотографій, повідомляє портал Applied Physics Letters.

Одночасно вчені перевірили на маятнику на міцність людське волосся, металеву волосінь, вуглецеве волокно та інші нитки. Всі вони вели себе як еластичні матеріали – після скручування і розтягування поверталися у вихідний стан. Всі, крім павутини – вона навіть під час легкого скручування піддавалася деформації на молекулярному рівні. Завдяки витончено «сплетеним» ниткам павук стійко утримується на ній у будь-якому підвішеному стані, включаючи спуск, а не обертається довільно і безконтрольно і не «пружинить» вгору-вниз.

Біологи зробили припущення, що саме унікальне розташування молекул в секреті, який виділяється залозами, дозволяють павутині зберегти її форму, придушуючи будь-який зовнішній вплив подібно функції подушки безпеки. Цінність відкриття в тому, що при подальшому вивченні молекулярної будови ниток, конструктори зможуть застосувати дану амортизаційну властивість павутини для створення спеціальних матеріалів. Зокрема, такий матеріал може використовуватися в устаткуванні для рятувальників і скелелазів, які часто працюють в екстремальних умовах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button