Різне

Цікаві факти про цукор

cukorВсі ми знаємо, наскільки звабливе відчуття – з’їсти зайву плитку шоколаду або ще один шматочок торта, навіть коли усвідомлюємо, що варто утриматися. Але чому нас штовхає в обійми солодощів?

Багато вчених припускають, що любов до цукру закладена в нас на інстинктивному рівні, так він він грає життєво-важливу роль в нашому існуванні. Наше відчуття смаку розвинулося так, що ми потребуємо важливі молекули такі як, сіль, жир та цукор.

Коли ми їмо, моносахарид глюкоза всмоктується з кишечника в кровообіг і поширюється по всіх клітках організму. Глюкоза особливо важлива для мозку, оскільки вона поставляє єдине джерело енергії для 100 мільярдів нервових клітин, так званих нейронів.
Нейрони не здатні накопичувати глюкозу самостійно і тому потребують постійного її постачання з кровообігу. Діабетики знають, що при низькому рівні цукру в крові можна легко впасти в кому.

Дивно, але вчені виявили, що навіть запах цукру здатний підбадьорити наш мозок. Тести показали, що учасники, які наносили підсолоджену воду навколо рота, виконували завдання на розумову діяльність краще, ніж коли вони полоскали рот цією водою.

Наші непрості відносини з цукром

Наші складні взаємини з цукром починаються з народження, адже ми народжуємося з пристрастю до солодкого.

Недавнє дослідження Вашингтонського Університету виявило, що новонароджені помітно краще сприймають солодкі аромати, в порівнянні з рештою, відповідно, діти отримують задоволення від солодких продуктів набагато більше, ніж дорослі.

Багато вчених вірять у те, що дитяча любов до солодощів – це наслідки еволюції, так як підлітки, що в минулих часах віддавали перевагу висококалорійній їжі, мали більші шанси вижити, коли джерела їжі ставали непостійними.

Проблема полягає в тому, що зараз очищений цукор занадто легко доступний, що частково є причиною таких надзвичайних показників дитячого ожиріння.

Працівники охорони здоров’я рекомендують батькам намагатися стримувати бажання малюків щодо солодощів , тим самим спробувати перешкодити розвитку з дитинства солодких притстрастей.

Шість типів цукру

Покупцям часто складно орієнтуватися у вмісті цукру, по причині того що він з’являється під різними назвами і харчовими марками. Більшість закінчує на ‘оза’.

• Глюкоза: моносахариди, який може транспортуватися кров’ю. Одна половина сахарози – столового цукру

• Фруктоза: моносахариди, природно утворюється у фруктах. Друга половина сахарози

• Сахароза: загальновідома у вигляді столового цукру; в природі зустрічається в цукровому очереті і буряках

• Лактоза: молочний цукор, що становить не більше 5% коров’ячого молока

• Мальтоза: дві з’єднані молекули глюкози

• Високофруктозний кукурудзяний сироп: кукурудзяний сироп, в якому половина глюкози перероблена у фруктозу. Хімічно дуже схожий на сахарозу.

Чому деякі об’їдаються цукром?

Вживання занадто великої кількості цукру здатне привести до нездорових моделів харчування. Цукор може бути стимулятором настрою, оскільки він провокує організм випускати в потік крові ‘гормон щастя’ серотонін.

Миттєвий ‘підйом’, який ми відчуває від цукру, є однією з причин, чому ми звертаємося до нього під час святкувань і коли жадаємо комфорту і заохочення.

Однак приємний прилив цукру провокує збільшення інсуліну, так як організм прагне привести рівень глюкози в крові до норми. Це запускає ланцюгову реакцію ‘руйнування цукру’ і спонукає багатьох до ще більшого його бажанням, що може призвести до циклу непомірного поїдання солодкого.

Ми не знаємо, коли потрібно зупинитися

Додатково до цього наш організм не в змозі повідомити, коли ми вже отримали достатньо цукру певного типу. Дослідники виявили, що їжа і напої, підсолоджені моносахаридом фруктозою, не викликають такого ж почуття ситості, як інші продукти зі схожими калоріями.

Дослідження Єльського Університету показало, що якщо глюкоза пригнічує частини мозку, які спонукають нас бажання їсти, то фруктоза цього не робить. Учасники тесту повідомляли також про більше почуття задоволення при вживанні глюкози, у порівнянні з фруктозою. Два цих аспекту разом підвищують ризик переїдання.

Безліч перероблених продуктів надмірно підсолоджені сахарозою, яка містить 50% фруктози. У дійсності ви будете здивовані тим, як багато цукру приховано в повсякденних продуктах.

Так скільки це – багато?

Організм не здатний відрізнити натуральний цукор з фруктів, меду або молока від переробленого цукру з цукрового очерету або буряків.

Весь цукор розщеплюються організмом на глюкозу і фруктозу і переробляються в печінці. Далі, перетворюються на глікоген або жири для зберігання або залишається у вигляді глюкози в крові для використання в клітинах організму. Таким чином, саме кількість з’їденого має вирішальне значення для вашого здоров’я.

За даними Національної системи охорони здоров’я, цукор повинен складати не більше 10% енергії, яку ви отримуєте щодня з їжі та питва, будь то цукор з меду, фруктових соків і джемів, безалкогольних напоїв, переробленої їжі або столового цукру.

Це означає близько 70 г. в день для чоловіків і 50 г. для жінок, хоча число може варіюватися в залежності від ваших габаритів, віку і активності. 50 г. цукру еквівалентно 13 чайних ложок цукру на день або 2 баночкам газованого напою, або 8 шматочкам шоколадного печива.

Коли ви перебуваєте в супермаркеті, корисно пам’ятати, що продукт класифікується як з великим вмістом цукру, якщо він містить більше 15 г. цукру в 100 р. продукту, або з малим вмістом цукру, якщо в його 100 г. менше 5 м. цукру.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button