Наука

У багаторазових пластикових пляшках знайшли небезпечні сполуки: 70% з них невідомі

Хіміки з Копенгагенського університету з’ясували, що багаторазові пляшки забруднюють воду сотнями потенційно токсичних речовин.

Image by Jana Wersch from Pixabay

Автори нового дослідження заявили, що речовини, які утворилися, є потенційно шкідливими для здоров’я людини.

Під час роботи хіміки взяли нові та використані пляшки для зберігання питної води. Вони наповнили їх звичайною чистою водою з крана і залишили на добу.

Після вчені досліджували хімічний склад отриманої рідини: вони застосували мас-спектрометрію і газову хроматографію. Експеримент виконували з немитими пляшками, помитими вручну і в посудомийці.

“Ми були вражені великою кількістю хімічних речовин, виявлених у воді після 24 годин у пляшці. Сотні сполук, включаючи раніше ніколи не виявлені в пластиці, а також і такі, які можуть завдати шкоди здоров’ю. А після циклу миття-тисячі з’єднань”, – говорить Ян Крістенсен, співробітник Копенгагенського університету

У воді знайшли більше 400 різних сполук і більше 3 500 речовин, отриманих з миючого засобу. Велика частина з них не вивчена і їх ще потрібно ідентифікувати. Токсичність близько 70% сполук досі невідома.

Серед отриманих молекул були фотоініціатори – це молекули, які створюють реактивні частинки (вільні радикали, катіони або аніони) при впливі випромінювання (УФ або видимого). Вони можуть завдавати серйозної шкоди клітинам організму. Також вчені виявили інші шкідливі сполуки, зокрема діетілтолуамід.

Відзначається, що всі ці сполуки не входять до складу пластикових пляшок, а утворюються в міру деградації від використання: під час зберігання і миття.

Автори зробили висновок, що потрібно покращувати виробничі стандарти для виробників.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button