Земля

У Месопотамії 5500 років тому їли тушковане м’ясо і варили бульйони (фото)

Археологи Університету Глазго провели хімічний аналіз кераміки, поширеної в стародавній Месопотамії 5500 років тому. Археологам давно відомі “чаші зі скошеним краєм”. Раніше вважалося, що ці чаші використовувалися для роздачі зернових страв робітникам, зайнятим у державних проектах. Але виявилося, що з цих чаш городяни їли м’ясні страви. Це показало, що культура Месопотамії була більш урбанізованою та різноманітною.

“Чаша зі скошеним краєм”. Месопотамія, 5500 років тому. University of Glasgow

Нове дослідження археологів з Університету Глазго показало, що перші у світі міські громади виникли в Месопотамії, на території сучасного Іраку, близько 5500 років тому.

Вчені зауважують, що жоден інший тип артефакту не є більш символічним для цього розвитку, ніж так звана «чаша зі скошеним краєм» (ЧСК), — перша керамічна чаша масового виробництва.

Функція HSC та продукти, що містяться в цих мисках, були предметом дискусій протягом цілого століття. У новій роботі показано, що ЧСК містили різні продукти, і що зовсім несподівано: з них їли м’ясні страви, швидше за все, тушковане м’ясо і бульйони зі смаком кісткового мозку. Це вдалося встановити, провівши аналіз ліпідних залишків на стінках чаш.

Хімічні сполуки та підписи стабільних ізотопів тваринних жирів були виявлені в HSC з місця мідного віку Шахі-Кора, розташованого в долині річки Верхня діяла / Сірван на північному сході Іраку.

Місце розкопу University Glasgow

ЧСК – це товстостінні конічні судини масового виробництва, які були поширені по всій Месопотамії. Стилізовані HSC з’являються в найдавніших клинописних табличках і зазвичай трактуються як контейнери для пайки: їх використовували для роздачі продуктів на основі злаків державним працівникам. Зернові злаки, такі як пшениця, спельта і ячмінь, довгий час вважалися економічною основою і головним джерелом багатства і влади для ранніх державних інститутів Месопотамії.

Але археологи пишуть, що функції ЧСК цим далеко не вичерпувалися. А значить і життя древніх жителів Передньої Азії була складніше і різноманітніше.

Вчені пишуть:

“Наші результати представляють значний прогрес у вивченні раннього урбанізму та виникнення міст. Ми показали, що існують значні місцеві відмінності в способах використання HSC в Месопотамії та в тому, які продукти в них подавали. Наші результати вказують на значну місцеву та приватну діяльність, а не лише на державне домінування».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button