Земля

Андський кондор виявився здатний літати 5 годин без єдиного помаху крил

І це, схоже, не межа. Як з’ясувалося, крилами кондори махають всього один відсоток польотного часу.

Біологи з британського Університету Суонсі і аргентинського Національного університету Комауе досліджували фізичні особливості польотів андських кондорів — найважчого літаючого птаха у світі. Маса самців кондорів досягає 15 кілограмів, деякі самці дорф або лебедів-шипунів, які живуть у парках, важать 16-18 кілограм, але у цьому разі вони вже нездатні піднятися в повітря.

Власне, головне питання, яке цікавило вчених — це те, як кондори справляються з енерговитратами на забезпечення тривалого польоту такої великої маси. Щоб знайти на нього відповідь, вони забезпечили вісім молодих птахів високотехнологічними трекерами, які відстежували всі основні параметри польоту — буквально кожен помах крил.

У результаті з’ясувалося, що андські кондори входять в число хребетних з найменшими витратами на своє пересування. Під час польоту вони практично не махають крилами, використовуючи висхідні потоки повітря для планування, і здатні таким чином триматися в повітрі тривалий час не докладаючи особливих зусиль — рекорд, який був зафіксований біологами в ході їх експерименту, склав 5 годин польоту на відстань в 172 кілометри без єдиного помаху крил.

75% помахів крил під час польоту у андського кондора припадає на момент зльоту. Також йому доводиться докладати зусилля під час посадки і для пересування між слабкими висхідними потоками на початку дня, коли повітря ще не прогрілося. Однак, навіть в найсприятливіших умовах енерговитрати на політ залишаються вкрай низькими, і навіть взимку кондори махають крилами приблизно дві секунди на один кілометр відстані.

Автори дослідження особливо відзначають, що всі піддослідні птахи були молодими, тобто здатність до економії енергії під час польоту з’являється уже на ранніх стадіях життя. Отримані в ході проведеного експерименту результати мають значення не тільки стосовно до андських кондорів — вони, зокрема, проливають світло на те, яким чином могли літати великі вимерлі птахи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button