Земля

У мурах виявили кар’єрні можливості

Індійські стрибаючі мурахи можуть з робочого стати королевою, продовживши при цьому своє життя і помінявши індивідуальність.

Brigitte Baella

Більшість мурах живуть в колоніях, де за кожною особиною закріплені чітко визначені роль і функції. Робочі, наприклад, будують мурашник і дотримують його в чистоті. І в кожному мурашнику є королева, яка відкладає яйця, з яких з’являються нові мурахи. Коли з яйця з’являється нова королева, вона разом з групою робітників залишає мурашник, щоб заснувати новий.

Але, як з’ясували біологи з Університету Пенсільванії, в індійських стрибаючих мурах (Harpegnathos saltator), все відбувається по-іншому. У разі, якщо королева помирає, мурашки не чекають, коли з’явиться нова, а замість цього один з робітників стає гамергатом, тобто замінює собою королеву і починає відкладати яйця.

Однак це не головне, що вдалося з’ясувати вченим. Досліджуючи гамергатів, щоб зрозуміти, як саме відбувається трансформація з робочого в королеву, вони з’ясували, що після цього перетворення тривалість життя «кар’єрного» мурашки значно подовжується – з семи місяців до трьох років.

Але на цьому відкритті американські біологи теж не зупинилися і вирішили дослідити мозок гамергатів порівнявши розподіл нейрональних і гліальних клітин мозку до і після трансформації Виявилося, що після перетворення в мозку мурах відбувається зростання нейроепітеальних клітин, що крім іншого позначається на їх індивідуальності – вони починають поводитися як справжня королева.

Причому, на думку вчених, ці клітинні зміни в мозку є також і причиною збільшення тривалості життя. Щоб з’ясувати це, вони пошкодили мозок кількох мурах, вирішивши подивитися, що станеться далі. Виявилося, що після пошкодження мозок гамергатів сильніше активує ген Mmp1, ніж мозок звичайних робітників. Автори дослідження кажуть, що це демонструє їх здатність відновлювати пошкодження і таким чином веде до більш тривалого життя.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button