Земля

У печері неандертальців знайшли залишки “делікатесної” трапези

У неандертальській печері виявили сліди приготування великих сухопутних крабів (Cancer pagurus). Відкриття спростовує уявлення про примітивний устрій вимерлої гілки древніх людей.

Група археологів дослідила неандертальську печеру Фігейра-Брава, розташовану на узбережжі Атлантичного океану поблизу Лісабона. Вчені виявили сліди деревного вугілля від вогнищ для приготування їжі і багаті поклади раковин і кісток тварин, яких вживали стародавні люди. Основним елементом древніх трапез виявилися краби.

Дослідники виявили 635 шматочків крабових оболонок, що представляють щонайменше 33 особини, а також залишки черепашок та морських їжаків. Переважна більшість крабів були тими ж самими видами великих сухопутних крабів, яких вживають в їжу сучасні португальці. Аналіз кісток показав, що більшість екземплярів були більшими за середні, кожен з них давав приблизно 200 г крабового м’яса.

На панцирах не було явних ознак того, що їх з’їли інші тварини, таких як сліди зубів або осколки від падіння птахів на камені, відзначають археологи в своєму дослідженні. При цьому малюнок тріщин говорить, що вони були розкриті виключно для того, щоб добути м’ясо. При цьому приблизно на 8% раковин знайдені сліди термічної обробки.

Тріснуті і обгорілі кігті краба, знайдені в печері. Зображення: Mariana Nabais, Joao Zilhao, Universitat de Barcelona

Результати цього дослідження – додаткове підтвердження того, що класичні уявлення про неандертальців невірні. Довгий час вважалося, що представники цього виду харчувалися тільки падаллю або полювали на велику здобич. Предки сучасних людей, навпаки, як вважають, харчувалися більш різноманітно, включаючи рибу та морепродукти, багаті жирними кислотами, які сприяли розвитку мозку.

Однак знахідки показують, що близько 90 000 років, ще до того, як перші Homo sapiens переселилися в Європу, мешканці печери Фігейра-Брава вже вміли збирати і готувати крабів і використовували різні морепродукти в їжу. Це говорить про більш розвинені когнітивні здібності, ніж вважалося раніше, вважають археологи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button