Всесвіт

У подвійної зірки знайшли молекули-попередники життя: там можуть з’явитися планети

Астрономи з безпрецедентною точністю спостерігали первинний матеріал, з якого з’явиться три планетні системи навколо подвійної зірки.

Об’єднавши майже 30 років досліджень, міжнародна група експертів спостерігала за парою зірок, які обертаються навколо одна одної. В ході спостережень астрономи виявили, що ці об’єкти оточені дисками з газу і пилу. Дослідження, опубліковане в The Astrophysical Journal, показало, що з матеріалу в цих дисках з’являться нові планетні системи.

Використовуючи Дуже велику решітку (VLA) і Велику міліметрову/субміліметрову решітку атаками (ALMA), дослідники вивчили дуже молоду подвійну зоряну систему SVS 13. Вона знаходиться відносно недалеко-приблизно в 980 світлових роках від Землі в молекулярній хмарі Персея, що дозволяє детально спостерігати за нею.

SVS 13 складається з двох зоряних зародків, чия загальна маса аналогічна сонячній. Обидві зірки в системі розташовані дуже близько одна до одної – майже в дев’яносто разів більше, ніж між Землею і Сонцем.

В ході нової роботи вчені вивчили склад газу, пилу і іонізованої речовини в SVS 13. Крім того, навколо обох протозірок ідентифіковано близько 30 різних молекул, у тому числі 13 складних органічних молекул-попередників життя (сім з них виявлені вперше в цій системі). “Це означає, що коли планети почнуть формуватися навколо цих двох сонць, будівельні блоки життя вже будуть там”, – пояснюють вчені.

Моделі формування планет припускають, що планети утворюються в результаті повільного скупчення частинок льоду і пилу в протопланетних дисках навколо формуючих зірок. Зазвичай в цих моделях враховуються тільки поодинокі зірки, наприклад, Сонце. Однак більшість зірок утворюють подвійні системи, в яких дві зірки обертаються навколо загального центру. Поки дуже мало відомо про те, як планети народжуються навколо цих зірок-близнюків, в яких гравітаційна взаємодія відіграє істотну роль.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button