Наука

Обсяг сірої речовини мозку впливає на ризик початку куріння в підлітковому віці

Кількість сірої речовини в двох частинах мозку пов’язано з бажанням почати курити в підлітковому віці і посиленням нікотинової залежності.

Image by rawpixel.com on Freepik

Міжнародна група дослідників виявила зв’язок між обсягом сірої речовини в лобових частках мозку і ризиком розвитку нікотинової залежності. Генетично обумовлені зміни в лівій лобовій частці збільшують ризик початку куріння в підлітковому віці. Подальше скорочення аналогічної області праворуч «закріплює» шкідливу звичку.

Для аналізу вчені використовували дані понад 800 молодих людей з довгострокового генетичного дослідження IMAGEN, проведеного в Канаді. Учасники проходили інтерв’ю, генетичне і медичне обстеження в 14, 19 і 29 років. Дослідники розділили їх на три категорії: тих, хто почав курити до першого інтерв’ю (до 14 років), тих, хто почав курити в процесі дослідження, і контрольну групу.

Аналіз МРТ головного мозку показав, що в середньому у підлітків, які почали курити до 14 років, було помітно менше сірої речовини в області префронтальної кори лівої лобової частки мозку, пов’язаної з прийняттям рішень і порушенням правил. Крім того, вчені виявили, що права частина тієї ж області мозку має менше сірої речовини у курців.

Дослідники вважають, що низький обсяг сірої речовини в цій області зліва обумовлений генетично. Він знижує когнітивні функції і призводить до імпульсивної поведінки і схильності до порушення правил, пов’язаного з обмеженою здатністю враховувати наслідки.

Навпаки, зміни в правій області виникають вже після початку куріння. Як тільки нікотинова звичка закріплюється, сіра речовина в правій лобової долі стискається, що може послабити контроль над курінням. Такі зміни викликають «гедоністичну мотивацію»: спосіб отримання задоволення і управління ним і ускладнюють відмову від сигарет.

Куріння є, мабуть, найпоширенішою залежністю у світі і основною причиною смертності серед дорослих. Звичка курити найчастіше виникає в підлітковому віці. Якщо у нас буде спосіб виявити підвищену ймовірність цього, ми зможемо цілеспрямовано втрутитися, щоб врятувати мільйони життів, – говорить Тревор Роббінс, професор Кембриджського університету і співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button