Наука

У тілі людини планують виростити міні-печінку

Вчені почали клінічні дослідження нового способу вирощування донорських органів – прямо в тілі пацієнта.

Image by mohamed Hassan from Pixabay

Звичайно, маленькі печінки не замінять основний орган, але зможуть взяти на себе частину навантаження і продовжити життя пацієнтам з термінальною стадією захворювання печінки.

Печінка має потужну регенеративну здатність, здатної відновлюватися після постійних пошкоджень, які вона отримує, позбавляючи організм від токсинів. Але вживання алкоголю або нездорове харчування можуть погіршити цю здатність і привести до захворювань печінки, які в кінцевому підсумку зажадають пересадки органу.

Але компанія LyGenesis працює над креативною альтернативою донорському органу, яка була б набагато менш інвазивною. Замість заміни печінки, методика буде включати вирощування абсолютно нових органоїдів в інших частинах тіла – міні-печінки, які можуть виконувати ті ж життєво важливі функції.

На самому початку дослідники планують вводити здорові клітини печінки, взяті з донорських органів, в лімфатичні вузли реципієнта. Там вони повинні розмножуватися і перетворитися в функціонуючі органели, які можуть підтримувати роботу залишкових клітин у вихідної печінки. Попередні дослідження на мишах, свинях і собаках показали, що таке лікування поліпшило функцію їх печінки і може врятувати життя багатьох тварин, які в іншому випадку померли б від печінкової недостатності.

І тепер LyGenesis готується вперше протестувати новий метод на людях в рамках клінічного випробування фази IIa. Починаючи з наступних кількох тижнів, 12 дорослих з термінальною стадією захворювання печінки (ESLD) отримають партії здорових клітин печінки. Вони будуть доставлятися за допомогою ендоскопа і вводитися безпосередньо в лімфатичні вузли.

Учасники дослідження будуть розділені на три групи з чотирьох осіб, які отримають різні дози – 50 мільйонів, 150 мільйонів або 250 мільйонів клітин. Вважається, що з кожних 50 мільйонів клітин, отриманих пацієнтом, виросте одна міні-печінка. Це означає, що група з найвищою дозою може отримати п’ять додаткових органоїдів. Команда LyGenesis буде спостерігати за пацієнтами протягом року після цього, оцінюючи ефективність та безпеку лікування в різних дозах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments