Земля

По всій Арктиці пересихають озера. За існуючими оцінками вони повинні розливатися (фото)

Вчені Університету Флориди проаналізували стан озер на всій території Арктики, в тому числі в Канаді та росії. Дослідження показало, що арктичні озера пересихають. Це несподівано, оскільки за попередніми оцінками при таненні вічної мерзлоти, викликаної глобальним потеплінням, озера навпаки повинні розливатися.

Пересихаюче арктичне озеро. David Swanson/National Park Service

Арктика нагрівається майже в чотири рази швидше, ніж весь інший світ. Тануть льодовики, страждає дика природа, середовище проживання багатьох видів зникає. Тепер стала очевидною нова загроза: арктичні озера пересихають, згідно з дослідженням вчених Університету Флориди.

За останні 20 років арктичні озера зменшилися або повністю пересохли у всій Арктиці — у величезному регіоні, що охоплює північні області Канади, росії, Гренландії, Скандинавії та Аляски.

Озера є основою арктичної екосистеми. Це – найважливіше джерело прісної води для місцевих громад і корінних народів. Види, що знаходяться під загрозою зникнення, в тому числі перелітні птахи, теж страждають від втрати середовища проживання.

David Swanson/National Park Service

Пересихання озер стало повною несподіванкою. Вчені передбачали, що потепління призведе до розширення озер в тундрі в результаті танення вічної мерзлоти. Можливе пересихання прогнозувалося на середину XXI століття або навіть на XXII. Але виявляється, що танення вічної мерзлоти в Арктиці може осушувати озера. Команда з Університету Флориди висунула гіпотезу, що танення вічної мерзлоти може зменшити площу озер внаслідок дренажних каналів у грунті та збільшення ерозії грунту.

“Наші результати показують, що танення вічної мерзлоти відбувається навіть швидше, ніж ми очікували», — говорить провідний автор роботи Елізабет Вебб. 

Як показало дослідження, на ерозію арктичних грунтів сильно впливає збільшення осінніх опадів.

“Може здатися протилежним, що збільшення кількості опадів зменшує кількість поверхневих вод”, – говорить Джеремі Ліхштейн, співавтор дослідження. “Але виявляється, фізичне пояснення вже було в науковій літературі: дощова вода переносить тепло в грунт і прискорює танення вічної мерзлоти, що може відкрити підземні канали».

Існуючі моделі припускали, що танення вічної мерзлоти відбувається по горизонталі — шар за шаром. Але тоді озера вже сьогодні розливалися б. Виявляється, мерзлота тане по вертикалі — вона дає численні тріщини, які йдуть в глибину.

Пересохле озеро поруч з повноводним David Swanson / National Park Service

Якщо в пересиханні озер винне прискорене танення вічної мерзлоти, це неприємні новини. Вічна мерзлота Арктики – це величезний склад законсервованих органічних речовин і парникових газів.

“Ґрунти вічної мерзлоти містять майже вдвічі більше вуглецю, ніж атмосфера”, – говорить Елізабет Вебб. «Нині проводиться безліч досліджень, які передбачають, що у міру танення вічної мерзлоти цей вуглець буде викидатися в атмосферу у вигляді метану і вуглекислого газу».

У висновках дослідників є хороша новина. Розлив озер призводив би до ще більшої швидкості танення вічної мерзлоти. Але оскільки озера висихають, вічна мерзлота поблизу озер тане не так швидко.

Дослідницька група використовувала машинне навчання для оцінки зміни клімату, відповідального за зміну площі озер. Використовуючи великі набори супутникових зображень для оцінки закономірностей втрати поверхневих вод, вчені змогли проаналізувати дані за десятиліття спостережень Арктики. Їх робота спиралася на надійні програми, включаючи Google Earth Engine і розрахунки на суперкомп’ютері.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments