Наука

У тілі людини знайдені клітини, що викликають огиду до куріння

Канадські вчені з Торонтського університету виділили клітини мозку, що відповідають за виникнення почуття відрази до нікотину.

Перші викурені сигарети виробляють на мозок початківця курця подвійну дію, викликаючи одночасно і огиду, і задоволення. Втім, коли куріння перетворюється в звичку, замість початкової відрази з’являється стійка тяга до нікотину. Вважалося, що даний ефект пов’язаний з тим, що нікотин активує рецептори відразу в двох різних частинах головного мозку.

курити

Канадські фахівці з’ясували, що за протилежні відчуття при перших епізодах куріння відповідають різні популяції нейронів вентральної області покришки середнього мозку, яка відповідальна за систему винагороди і формування звичок. Щоб провести досліди по виділенню цих груп нейронів, дослідники спеціально вивели лабораторних мишей, позбавлених нікотинових рецепторів.

Такі миші спочатку були нездатні відчувати будь-які відчуття від впливу нікотину. Потім їм штучно вводили нікотинові рецептори в різні групи нейронів і, впливаючи на них великими дозами нікотину, спостерігали реакцію. Вчені з’ясували, що задоволення викликають нейрони, які відповідають за вироблення гамма-аміномасляної кислоти, а неприємні відчуття — ті, які вивільняють дофамін.

Раніше вважалося, що дофамін, який називають гормоном задоволення, викликає тільки позитивні емоції. Виходить, що нікотин активує нейрони в одній і тій же області, звідки вони вже проектуються в різні частини мозку. Чим більше людина курить, тим більше у неї відбувається змін в рецепторах і в процесах передачі сигналів в системі винагороди мозку.

Ті ж самі дофамінові нейрони, які відповідали за почуття відрази у незалежних від нікотину тварин, у залежних сигналізували про винагороду у вигляді відмови від абстиненції. Коли виникає залежність, в мотиваційній системі мозку відбувається перемикання і мова вже йде не про те, щоб відчувати себе добре, а про те, щоб позбутися від негативних відчуттів, викликаних недоліком нікотину в організмі.

Відкриття нейронів, що викликають огиду до нікотину, допоможе створити ефективний метод лікування для курців, які бажають кинути палити за аналогією з антабусним ефектом препаратів, що викликають нудоту при вживанні спиртного у людей, які бажають позбутися від алкогольної залежності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button