Головна / Екологія / Чому зима 2018 була такою холодною?

Чому зима 2018 була такою холодною?

Погода — штука складна. Сонце прогріває повітря, воно піднімається вгору, створюючи область зниженого тиску. Сюди прямує вітер. Остигле повітря опускається, тиск підвищується й стимулює конденсацію води. Ось, мабуть, і все найголовніше. Але вітри і течії самі переносять тепло, а конденсація води знижує температуру. На нагрівання повітря впливають висота, рослинність і сніговий покрив, гори сильно змінюють рух атмосферних потоків і т. д. Є ще і вулкани. Метеорологія виявляється настільки складною, що виступає в числі основних споживачів потужностей суперкомп’ютерів, і все одно не дозволяє дати точний прогноз хоча б на декілька тижнів.

Зате довготривалі тенденції кліматології можна прогнозувати цілком надійно, і сьогодні вже майже ніхто не сумнівається в настанні глобального потепління. Суперечки якщо і тривають, то лише про причини цього процесу. Є гіпотези, що пояснюють його природними коливаннями осі обертання Землі або проходження Сонячної системи через вкрай розріджену газову хмару. Але переважна більшість фахівців пов’язує глобальне потепління з діяльністю людини.

Почему зима 2018 была такой холодной?
Карта відхилень від середньої температури по місяцях (1979-2018)

У спробі зупинити цю тенденцію в 2015 році була прийнята Паризька угода, спрямована на зниження викидів в атмосферу парникових газів. Вона підписана чи ратифікована всіма країнами світу, хоча влітку 2017-го Дональд Трамп оголосив про вихід США з договору. Президент відноситься до тих унікальних людей, які заперечують сам факт глобального потепління, хоча наслідки його ми бачимо неозброєним оком.

Тривала морозна зима 2018 року стала продовженням цього тренда. При загальному зростанні середньорічної температури зими в північній півкулі стають холоднішими, і лише в приполярних областях з кожним роком тепліють навіть січень і лютий. У минулому лютому траплялися дні, коли на полюсі було набагато спекотніше, ніж у Стокгольмі, і температура цілодобово трималася вище нуля.

Зима в Арктиці виявилася в середньому на 20 градусів тепліше норми, що порушило стабільні потоки вітру. Ці полярні вихри оточують полюс широкими кільцями — приповерхневими, що рухається на схід, і верхнім спрямованим на захід, — і не дають холодному повітрю розповзатися на північ Євразії та Америки. Цей полярний осередок відомий вже не перше століття і створюється перепадом температури повітря між Арктикою і більш помірними широтами нижче 60-го градуса північної широти.

Почему зима 2018 была такой холодной?
Арктична температурна аномалія (1958-2018)

Порівняно тепле повітря північних областей Америки і Євразії піднімається вгору і рухається до полюса, де охолоджується і спускається назад до поверхні. Це створює область підвищеного тиску біля полюса і зниженого — на більш низьких широтах, куди спрямовуються вітри, закручуючись вихорами. Обертання Землі надає їм у поверхні східний напрямок. «Жгут» полярного вихору послаблює рух холодного повітря від полюса на південь, а теплого — на північ. Однак на цей раз південь переграв. Різке потепління і танення льодовиків в районі Карського і Баренцового морів призвело до потужного нагрівання повітря, яке принесло до полюса додаткову енергію.

Почему зима 2018 была такой холодной?
Спостереження показують, що все менше льодів Арктики переживають літо. За період з 1980 по 2012 рік площа таких багаторічних льодовиків скоротилася більше ніж на 45%.

Різниця температур різко зменшилася, стратосферний вихор ослаб, а з ним і приповерхневий. Кільце, що оточує область холодного повітря, стало зміщатися у бік Північної Америки, а в кінці січня зовсім розділилося на два, з центрами на північно-сході Канади і Сибіру. Лютий в Гренландії видався дуже теплим, а Північну Америку, Європу і Росію накрила холодом.

«На Східному узбережжі ми зустрічаємо, напевно, найхолодніший Новий рік в історії. Може, тут згодилося б трохи старого доброго глобального потепління, для захисту від якого наша країна (…) збиралася заплатити трильйони доларів», — написав Дональд Трамп у своєму блозі в Twitter.
Ця політична заява, звичайно, далека від науковості: у кліматології немає сумнівів у тому, що навіть холодна зима 2018 року — прямий результат глобального потепління.

 
comments powered by HyperComments