Всесвіт

У центрі Чумацького Шляху знайшли ізопропанол. Це найбільша молекула спирту в космосі (фото)

Астрофізики виявили в молекулярній газопиловій хмарі Стрільця B2 складні органічні речовини. Серед знахідок – пропанол і ізопропанол. Це найбільші молекули спирту, виявлені на сьогодні в міжзоряному просторі.

Зображення: Max-Planck-Gesellschaft, GLOSTAR (Bruntaler et al. 2021, Astronomy & Astrophysics), Wikipedia (Public Domain)

Дослідники з Інституту радіоастрономії Макса Планка в Бонні вперше виявили молекулу ізопропанолу в міжзоряному просторі. Це спирт, який застосовується для дезінфекції шкіри або поверхонь.

Для свого дослідження астрофізики використовували дані телескопа ALMA. Вони розробили метод спектроскопії для виявлення в даних, зібраних телескопом, слідів окремих складних органічних молекул. З 2014 року за допомогою цього методу дослідники знайшли в космосі три нових органічних молекули: ізопропілціанід, N-метилформамід і сечовину.

У новій роботі, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics, дослідники повідомили про виявлення в даних молекулярної хмари Стрілець B2 двох ізомерів пропанолу (C3H7OH). Вони відрізняються один від одного атомом вуглецю, до якого прикріплена гідроксильна група. Астрофізики відзначають, що це перший випадок виявлення ізопропілового спирту в міжзоряному середовищі і пропілового спирту в області зореутворення.

Зображення галактичного центру і Стрільця B2. Стрілець B2 – одна з найбільших хмар молекулярного газу в Чумацькому Шляху. Воно розташоване поруч з галактичним центром. На зображенні це яскрава оранжево-червона область зліва. Джерело: ESO / APEX і MSX / IPAC/NASA

Ідентифікація нових речовин в спектрах областей зореутворення стає тим складніше, чим більше розмір молекули. Дослідники пояснюють, що складні сполуки випромінюють більше спектральних ліній на різних частотах. У такому джерелі, як Стрілець B2, так багато молекул, що формують спостережуване випромінювання, що їх спектри перекриваються.

Завдяки високій кутовій роздільній здатності ALMA астрофізики виділили частини молекулярної хмари, що випромінюють дуже вузькі спектральні лінії. Саме це рішення допомогло виявити два ізомери пропанолу.

Дослідники кажуть, що виявлення близькоспоріднених молекул, які трохи відрізняються за структурою, допоможе краще зрозуміти утворення речовин у міжзоряному середовищі. За допомогою вимірювання співвідношення різних ізомерів вчені хочуть визначити, які хімічні реакції проходять в молекулярних хмарах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button