Всесвіт

Вчені вперше досліджували скупчення дрібних чорних дір

Вчені виявили в центрі кульового зоряного кластера NGC 6397 замість передбачуваної чорної діри скупчення дрібних чорних дір: подібний об’єкт вперше вивчили.

Кулясте скупчення – це дуже щільна зоряна система, в якій об’єкти тісно пов’язані гравітацією і обертаються навколо галактичного центру.

Такі системи, як правило, дуже старі. Наприклад, кульове скупчення NGC 6397, яке автори дослідження вибрали для вивчення, не старше від Всесвіту. Крім того, це одне з найближчих до Землі кульових скупчень – до нього приблизно 7, 8 тис. світлових років. Через дуже щільне ядро його віднесли до категорії кластерів зі стисненим ядром.

Астрономи вирішили вивчити подібне скупчення NGC 6397: в ньому очікували знайти чорну діру проміжної маси – цей об’єкт був для вчених проміжною ланкою між надмасивними чорними дірами і чорними дірами зоряної маси, які утворюються після колапсу одиночної масивної зірки.

“Ми знайшли переконливі докази наявності невидимої маси в щільному ядрі кульового скупчення, але були здивовані, виявивши, що ця додаткова маса не є «точковою», чого можна було б очікувати від відокремленої чорної діри, а протяжною – до декількох відсотків від розміру скупчення”, – говорить Едуард Вітраль, один з авторів дослідження

Для того, щоб з’ясувати, як розподіляється прихована маса, вчені використовували швидкості і маси видимих зірок. Відомо, що чим більша маса в якомусь місці, тим швидше навколо неї рухаються зірки.

Точні виміри параметрів зірок скупчення NGC 6397 кілька років робив «Хаббл», після цього дані порівняли з добре відкаліброваними вимірами власного руху зірок, наданими космічною обсерваторією Gaia Європейського космічного агентства.

В результаті з’ясувалося, що невидимий компонент може складатися тільки із залишків масивних зірок – білих карликів, нейтронних зірок і невеликих чорних дір. А в центрі кульового скупчення NGC 6397 знаходиться скупчення дрібних чорних дір.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button