Наука

Ультра-оброблена їжа впливає на зниження когнітивних здібностей

Вченим вже багато років відомо, що нездорове харчування – особливо з високим вмістом жирів і цукру – може викликати згубні зміни в мозку і привести до когнітивних порушень. Але нещодавно дослідники дізналися деякі нюанси!

Image by DanaTentis from Pixabay

Багато факторів, що сприяють зниженню когнітивних здібностей, знаходяться поза контролем людини, такі як генетика та соціально-економічні причини. Але дослідження все частіше вказують на те, що неправильне харчування є одним з основних факторів ризику погіршення пам’яті при нормальному старінні і збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

Багато робіт були зосереджені на тому, як дієти можуть підірвати здоров’я мозку з віком, але раніше не було досліджень впливу споживання мінімально оброблених продуктів у порівнянні з ультра-обробленими.

Два нових масштабних дослідження показують, що вживання ультраоброблених харчових продуктів може посилити вікове зниження когнітивних здібностей і збільшити ризик розвитку деменції.

Ультраоброблені продукти, як правило, містять менше поживних речовин і клітковини, а також більше цукру, жиру та солі порівняно з необробленими або мінімально обробленими продуктами.

Сода, печиво, чіпси, заморожені страви, ароматизовані горіхи, фруктовий йогурт і будь-який фаст-фуд – це ультра-оброблені продукти. До речі, часто люди плутають такі продукти з напівфабрикатами. Але вони не є ультраобробленими, оскільки вони все ще зберігають більшість своїх натуральних інгредієнтів, хоча вони пройшли певну обробку.

У дослідженні, проведеному в грудні 2022 року, вчені порівняли швидкість зниження когнітивних здібностей приблизно за вісім років між групами людей, які споживали різну кількість ультраоброблених харчових продуктів.

На початку дослідження понад 10 000 учасників, які проживають у Бразилії, повідомили про свої дієтичні звички за попередні 12 місяців. Потім, протягом наступних років, дослідники оцінювали когнітивні здібності учасників за допомогою стандартних тестів пам’яті та виконавчих функцій.

У тих, хто дотримувався дієти, що містить більше оброблених продуктів на початку дослідження, спостерігалося більше зниження когнітивних здібностей у порівнянні з тими, хто їв мало такої їжі або взагалі не їв її.

Друге дослідження, в якому взяли участь близько 72 000 осіб у Великобританії, вивчало зв’язок між вживанням ультра-обробленних продуктів і деменцією. У групі, яка вживала найбільшу кількість шкідливої їжі, приблизно у 1 з 120 осіб за 10-річний період була діагностована деменція. Для групи, яка майже не вживала ультраоброблених продуктів, ця кількість становила 1 із 170.

Вченим буде потрібно багато часу, щоб зрозуміти, як ультра-оброблена їжа впливає на розвиток деменції, але вже зараз вони отримують певні докази такого зв’язку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button