Земля

Елітні жінки майя могли бути воїнами

Останки елітної жінки майя вказують на те, що вона, ймовірно, загинула від стріли в спину

Археологи виявили останки елітної жінки майя, в чиїй спині застряг наконечник стріли. Подальший аналіз показав, що вона могла бути лучницею і нарівні з чоловіками брала участь в битвах.

Дощ розповів про загибель майя

У новому дослідженні, яке поки не пройшло рецензування і опублікованому на сайті bioRxiv, вчені розглянули військові дії древніх майя, типи зброї і учасників боїв, що проходили в посткласичну епоху (близько 1200-1450 рр.н. е.).

Автори звернулися до останків трьох людей, знайдених в районі міста майя Майяпан в північно-західній частині півострова Юкатан. Раніше дослідники вже встановили, що одні останки належали елітному воїну-чоловіку, інші – елітній жінці, а треті – жінці-простолюдинці.

На відміну від простолюдинки, жінка і чоловік з еліти лежали обличчям вниз, і, ймовірно, були вбиті пострілами з лука. У грудях чоловіка був знайдений обсидіановий наконечник, а крем’яний наконечник – пронизав лопатку жінки.

Однак це ще не все. Щоб з’ясувати, чи могла жінка брати участь у битвах, вчені створили моделі з умовами навантаження стрільби з лука для оцінки ознак адаптації скелета до зброї.

Вважається, що у війнах майя брали участь в основному чоловіки з елітним статусом, тому вчені припустили, що чоловіча плечова кістка буде краще підготовлена до стресу при натягу лука (як з лівої руки, так і з правої).

Аналіз показав, що кістки передпліччя чоловіка були краще адаптована для стрільби з лука, ніж кістка жінки-простолюдинки, але не елітної жінки. За словами дослідників, їх відкриття означає, що високопоставлені чоловіки і жінки «ймовірно, мали відносно однаковий рівень майстерності в стрільбі з лука».

“Це підтримує думку про те, що ця елітна жінка могла брати участь у війні», — підсумовують автори.

До речі, серед вікінгів жінки також могли служити в армії. Щобільше, вони навіть займали високі військові посади.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button