Наука

Яким буде світ без антибіотиків: моторошні наслідки для людства

У 1928 році Олександр Флемінг відкрив пеніцилін. Відтоді антибіотики застосовуються для лікування захворювань бактеріальних інфекцій. Але часто їх приймають при грипі та застуді, незважаючи на повну неспроможність антибіотиків в боротьбі з вірусними захворюваннями. І це проблема.

Image by Jerzy G?recki from Pixabay

Якщо часто вживати антибіотики, бактерії стають стійкими до препаратів. На жаль, вчені не знайшли поки нових антибіотиків для резистентних бактерій, і той час, поки антибіотики ще чимось можуть бути нам корисні, стрімко закінчується. Так, рано чи пізно антибіотики втратять свою владу над бактеріальними інфекціями. Тому питання, що буде зі світом без антибіотиків, не порожня фантазія. У двох словах – нічого хорошого.

Інфекційні захворювання стануть невиліковні. Якщо антибіотики втратять ефективність, людина не зможе боротися з бактеріальними зараженнями. По суті, це відкотить нас на сто років назад, коли 30% випадків пневмонії закінчувалися летальним результатом і тільки 5% хворих переносили запалення в легкій формі.

Серед найбільш поширених інфекцій, з якими справляються антибіотики, — менінгіт, туберкульоз, хвороба Лайма, ангіна та інші запалення горла, вушні інфекції. Багато що з цього не смертельно, але без антибіотиків наслідки захворювань будуть важкими, а хід хвороби — довгим і болісним.

Татуювання будуть менш популярні. Прикрашати своє тіло татуюваннями природно для сучасного світу. Якщо зникнуть антибіотики, ситуація сильно зміниться. Так, випадки зараження в тату-салоні не такі часті, але вони є. Чи будете ви ризикувати, якщо будете знати, що лікування немає? Окремо варто відзначити, що інфекції, які зазвичай передаються в процесі створення татуажу, малоприємні і малоприйнятні. Зараз при запаленні татуювання можна випити антибіотик, а без ліків найефективнішим засобом стане ампутація.

Попит на пластичну хірургію зникне. Будь-яка операція – це ризик зараження. Наприклад, при операції по збільшенню грудей від 2% до 4% жінок заражаються інфекційними захворюваннями. Це відбувається незважаючи на те, що жінка приймає профілактичний антибіотик до і після процедури. Тому, коли антибіотики перестануть діяти, людям навряд чи захочеться ризикувати життям, щоб змінити зовнішність хірургічним шляхом.

Більшість людей стануть вегетаріанцями. Ще один важливий момент: люди – не єдині істоти, яких рятує антибіотик. Щорічно від 6 до 8 тисяч тонн антибіотиків використовують для домашньої худоби в одній лише Америці. Антибіотики необхідні для того, щоб захистити тварин від зараження — їх «прописують» в якості превентивного заходу. Крім того, антибіотики збільшують вагу тварини на 3%, завдяки чому знижується вартість м’яса.

Photo by Gareth Hubbard on Unsplash

Без антибіотиків тварин стане менше, вони будуть менше важити, продукти тваринного походження сильно подорожчають. Але найголовніше – вони стануть смертельно небезпечними. Будь-яка сальмонела зможе вбити людину. З відсутністю м’яса людина, звичайно, не вимре від голоду, але їй доведеться пережити гостру кризу на ринку продуктів харчування і в підсумку перейти на вегетаріанство.

Лікування онкологічних захворювань стане немислимим. Три основних способи боротьби з онкологічними захворюваннями — це хірургія, хіміотерапія і опромінення. І всі вони можуть провокувати інфекційні захворювання. Будь-який надріз на шкірі є потенційним зараженням, а хіміотерапія та опромінення настільки зменшують кількість лейкоцитів, що зараження практично неминуче. Тому під час подібних процедур завжди дають пацієнтові антибіотик. У світі без антибіотиків людина з онкологічним захворюванням постане перед вибором: відмовитися від традиційного лікування раку або ризикувати можливістю загинути від бактерії.

Ніяких трансплантацій. Взагалі ніякої серйозної хірургії. Операції на серці, трансплантація органів і багато іншого кане в лету — все це стане занадто небезпечним. Що стосується пересадки органів, то крім ризиків зараження, без антибіотиків організм з більшою ймовірністю відторгне трансплантат. Більшість хвороб, які вимагають хірургічного втручання, перейдуть в категорію невиліковних.

Навіть садна стануть фатальними. Людське тіло досить міцне, якщо мова про фізичні травми, але вразливе, коли справа доходить до інфекцій. Вистачає невеликого порізу, щоб ваш організм атакували бактерії: наприклад, ви можете заразитися від укусу милої кішечки. Це означає, що у світі без антибіотиків будь — яка травма — отримана в ході ДТП, нещасного випадку, нападу, бійки і т.д. – може привести до летального результату. Якщо людина не помре від ран, то її зможе вбити інфекція, отримана в комплекті з травмою. В таких умовах повинні сильно змінитися ПДР та інші заходи безпеки. І вже тим більше набагато суворіше стане контроль за дітьми — навряд чи вони будуть безтурботно пустувати на дитячих майданчиках, як сьогодні.

Image by baedaya from Pixabay

Виробники презервативів озолотяться. Якщо ви шукайте бізнес, в який варто вкластися в пост-антибіотичному світі, то це, безумовно, виробництво бар’єрних контрацептивів. Більшість захворювань, що передаються статевим шляхом, лікуються антибіотиками. Якщо не буде лікування, ці захворювання помітно скоротять наше життя.

Види небезпечних інфекцій, стійких до антибіотиків, вже існують сьогодні. Так, в 2011 році в Японії був зафіксований штам гонореї HO41 — надстійкої гонореї, що не піддається лікуванню. Вчені вважають, що дана інфекція потенційно небезпечніше ВІЛ: людина може померти від HO41 протягом декількох годин.

Інші інфекції, що передаються статевим шляхом, мають довгограючі наслідки. Якщо не лікувати сифіліс, то людину чекає параліч, недоумство і смерть. Якщо не лікувати хламідіоз – безпліддя. Логічно, що з ростом подібних ризиків буде рости попит на контрацептиви. Втім, у цієї тези є і ще одна причина. І про неї – в наступному пункті.

Пологи стануть вкрай небезпечними. Задумайтесь: до появи пеніциліну 500 жінок зі 100 тисяч гинули під час пологів. Якщо вам здається, що це не так багато, то порівняйте з показниками нового часу — на 2015 рік зі 100 тисяч народжували жінок в США під час пологів померло 12. Це означає, що відсутність антибіотиків збільшить смертність під час пологів в 41 раз! Такі перспективи навряд чи пробудять в жінках бажання народжувати більше. Смертність збільшиться, народжуваність впаде, а разом з цим різко скоротиться популяція людини.

Економічний колапс. Відсутність антибіотиків позначиться навіть на тих, кому пощастить не захворіти — світ очікує економічна криза, величезна частина населення опиниться за межею бідності. Чому масові захворювання зруйнують економіку? Мабуть, читач, який зіткнувся з коронавірусною інфекцією, чудово розуміє, в чому тут справа: в світі стане менше працездатних людей і внесок в економіку буде менше. Люди почнуть постійно брати лікарняний, перебуваючи вдома і в лікарні частіше, ніж на роботі. Все це вдарить по системі охорони здоров’я, яка і так вимагає значних ресурсів. Іншими словами, люди стануть менше давати і більше брати від економіки.

На жаль, супер-бактерії, стійкі до антибіотиків, були помічені вже практично в кожній країні. Так, в Канаді кожен 12-й дорослий пацієнт інфікований супер-бактерією. У США щорічно фіксують близько 2 млн подібних випадків, з яких близько 23 тисяч закінчуються летальним результатом. Фахівці в галузі медицини та охорони здоров’я кажуть, що це тільки початок. За їх словами, до 2050 року від супер-бактерій люди будуть вмирати частіше, ніж від раку.

З усього цього випливає висновок: не варто приймати антибіотики без крайньої потреби. Можливо, саме ваше рішення допоможе лікам зберегти владу над бактеріальними інфекціями, і нам вдасться уникнути таких похмурих перспектив.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button