Земля

Усередині алмазу вчені виявили загадковий мінерал

Африканський алмаз подарував вченим крихітне зерно мінералу, досі невідомого науці. Це відкриття дозволило хімікам і геологам заглянути глибоко в минуле Землі.

Image by Arek Socha from Pixabay

Діаманти з ідеальним поліруванням граней виглядають досконалими, проте ніякий камінь насправді не ідеальний. Усередині навіть найпрозоріших алмазів знайдуться крихітні включення інших хімічних елементів. Для ювеліра кожне таке “зерно” означає зниження вартості каменю, а ось для вчених це справжнісінький скарб.

Дослідникам з Канади пощастило виявити щось, раніше невідоме науці: загадковий мінерал з дуже незвичайними хімічними характеристиками. Він був захований всередині алмазу, знайденого на території Південної Африки.

Було знайдено тільки одне зерно цього дивного мінералу — так званого гольдшмідтиту. Загальний розмір включень всередині алмазу склав всього 100 мікрометрів (приблизно ширина людської волосини). Але, незважаючи на свої скромні розміри, знахідка подарувала науці унікальну можливість заглянути в минуле і вивчити стародавні хімічні реакції, що відбувалися в надрах нашої планети.

Включення гольдшмідтиту в алмазі Meyer et al., American Mineralogist, 2019

“Гольдшмідтит має високу концентрацію ніобію, калію та рідкоземельних елементів лантану та церію, тоді як інші елементи, такі як магній та залізо, переважають у решті мантії», — пояснює студент Університету Альберти Ніколь Мейєр.

“Для того, щоб калій і ніобій становили основну частку цього мінералу, він повинен був утворитися в результаті виняткових процесів, які концентрували ці незвичайні елементи», – запевняє він. За оцінками геотермобарометричного аналізу, крихітний зразок темно-зеленого кольору сформувався на глибині близько 170 кілометрів нижче поверхні.

Мінерал, формально відомий як (K, REE, Sr) (Nb, Cr) O3, хімічно схожий на штучний кристал зі структурою перовскіту, який називається ніобат калію (KNbO3), але є лише п’ятим відомим природним мінералом перовскітної групи в історії бачив у мантії Землі. Він був названий на честь норвезького геохіміка Віктора Моріца Гольдшмідта (1888-1947), який став піонером у мінералогії перовскітів. Зразок був отриманий з кімберлітової трубки Koffiefontein в кратоні Каапвааль в Південній Африці.

До речі, кратон Каапвааль вже неодноразово дарував дослідникам деякі з найстаріших каменів на планеті, надаючи вченим родючий грунт для всіх видів «мінеральних» відкриттів. Алмази – це свого роду “капсули часу”, здатна зберігати мінерали і окремі включення мільярди років завдяки своїй дивовижній структурі. Можливо, в майбутньому вони ще не раз стануть джерелом найціннішої інформації, отримати яку іншими засобами людство просто не здатне.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button