Технології

В Англії запустили сферичний термоядерний реактор

Сферичні токамаки вважаються сьогодні найбільш перспективною конструкцією термоядерних реакторів. Англійські фізики вдосконалили одну з таких установок і запустили на ній першу плазму після семирічної перерви

Після семи років складання дослідники з Великобританії включили токамак MAST — найбільший на сьогодні сферичний термоядерний реактор. Він стане випробувальним стендом для технологій, які будуть використані в майбутніх установках подібного роду.

UKAEA Комп’ютерне моделювання плазми всередині нового експериментального термоядерного реактора MAST

Токамак є найперспективнішою конструкцією термоядерних реакторів на сьогодні. Ці пристрої сьогодні знаходяться ближче всіх на шляху до сталого процесу керованого термоядерного синтезу. Ці установки мають форму пончиків, всередині яких надгарячий іонізований газ стискають потужні магніти і нагрівають мікрохвилі й пучки частинок.

Токамаки бувають різних видів. Найкраще себе показали повністю тороїдальні установки, що мають досить велику ширину. Є ще сферичні термоядерні реактори, які ефективніше своїх схожих на пончик родичів за кількома параметрами. Напругу магнітного поля у сферичних токамаках можна знизити на 40%, зберігши той же тиск плазми або залишити ту ж напругу поля, при якій стиснення буде майже у два рази краще.

Однак у такого виду установок є безліч інженерних складнощів. Пов’язані вони перш за все з компактним розташуванням елементів токамака, адже обсяг камери у таких установок виходить менше, ніж у «широких» термоядерних реакторів. Однак інженери і вчені змогли так спроєктувати MAST, що він зміг ефективно працювати.

Перша плазма в цьому сферичному реакторі була запущена в 1999 році. У 2013 його закрили на модернізацію. Тепер, через 7 років, установка знову готова до експериментів. Вартість модернізації сферичного токамака склала $ 71 млн. Планується, що MAST стане свого роду полігоном для випробувань передових технологій в галузі керованого термоядерного синтезу. Крім цього, британські фізики вже почали працювати над створенням більш потужного сферичного токамака. Установка обійдеться державі в $ 285 мільйонів і буде готова до 2040 року.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»