Земля

В Антарктиці знайдені бактерії, що харчуються повітрям

В Антарктиці і Арктиці живуть бактерії, здатні харчуватися повітрям, з’ясували австралійські вчені з Університету Нового Південного Уельсу. Про це вони розповіли в статті в журналі Frontiers in Microbiology.

Snow photo created by wirestock — www.freepik.com

Більшість бактерій харчуються, розкладаючи органіку або окислюючи неорганічні сполуки, але кілька років тому вчені виявили в антарктичних ґрунтах сліди бактерій, здатних не тільки дихати повітрям, але і харчуватися ним. Тепер генетичний аналіз ґрунтів різних регіонів показав, що ці бактерії можуть бути поширені не тільки в Антарктиці, але також в Арктиці і Тибетському нагір’ї.

Ці бактерії споживають водень, монооксид вуглецю (СО) і вуглекислий газ (СО2). З вуглекислого газу вони будують біомолекули, а енергію для синтезу добувають, окислюючи CO до CO2. Це явище відоме як атмосферний хемосинтез.

Позаяк ці бактерії поширені переважно в грунтах з дуже низьким вмістом поживних речовин, ймовірно, вони грають важливу роль в харчуванні оточуючих мікроорганізмів.

Для нового дослідження вчені зібрали 122 зразки грунту з 14 ділянок. Виявилося, що гени, які відповідають за атмосферний хемосинтез присутні у всіх зразках, хоча і в різних кількостях.

Надалі дослідники планують ізолювати бактерії й отримати чисту культуру. Однак це буде проблематично, оскільки складно відтворити звичне для них середовище. Але в разі успіху це дозволить дізнатися більше про життєво важливі системи зв’язування вуглецю на Землі і дати уявлення про можливості існування подібних форм життя в інших місцях Всесвіту.

Кнопка «Наверх»