Земля

В Антарктиді знайшли сліди гігантської річкової системи, що існувала 40 млн років тому

Глибоко під льодами Західної Антарктиди знайшли складну річкову систему. Дослідження опубліковане в журналі Science Advances.

by @goinyk

Геологи, які проводять дослідження на щиті Західної Антарктиди, виявили залишки стародавньої річкової системи, яка колись простягалася на 1,5 тис. км від Трансатлантичних гір до моря Амундсена. Відкриття дає змогу зазирнути в історію Землі і показує, як зміни клімату змінюють планету.

Дослідники пробурили морське дно на глибину близько 30 м біля узбережжя Західної Антарктиди і витягли керни з осадовими породами, що належать до двох різних періодів. Розрахувавши період напіврозпаду радіоактивних елементів, геологи виявили, що нижня частина осаду утворилася близько 85 млн років тому в середині крейдяного періоду. Цей осад містив скам’янілості, спори і пилок, характерні для помірного тропічного лісу.

Верхня частина керна містила переважно пісок епохи середнього і пізнього еоцену, близько 30-40 млн років тому. При уважному розгляді вчені виявили в еоценовому піщаному шарі яскраво виражену шарувату структуру, що нагадує ту, яка утворюється в дельті річки, і дуже схожу на ту, що можна зустріти в дельті Міссісіпі або Ріо-Гранде.

Крім того, вчені провели аналіз ліпідних біомаркерів з піщаного шару. Вони визначили кількість ліпідів і цукру в осаді, а також виявили унікальну молекулу, яка зазвичай зустрічається в ціанобактеріях, що живуть у прісній воді. Відкриття підтвердило гіпотезу, що давня прісна річка колись протікала через континент.

Передбачуване русло стародавньої річки в Західній Антарктиді. Зображення: Maximilian Zundel et al., Science Advances

Дослідники простежили шлях еоценових зерен до віддаленого регіону в Трансантарктичних горах. Відстань від цього джерела до дельти в морі Амундсена перевищує 1,5 тис. км.

Між 34 і 44 млн років тому під час середнього та пізнього еоцену атмосфера Землі радикально змінилася. Рівень вуглекислого газу різко впав і глобальне похолодання спровокувало утворення льодовиків на вільній від льоду Землі. Щоб краще розуміти складний устрій клімату і прогнозувати зміни в майбутньому, важливо уявляти, як він змінювався в минулому, роблять висновок вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button