Екологія

В Ісландії викиди вуглекислого газу перетворили на мінерали

Експериментальна ісландська установка ефективно утилізувала парниковий вуглекислий газ, перетворивши його в мінерали. Причому з такою швидкістю, що самі розробники здивувалися.

08524f86e8bc577240b862f775baa930

Ісландський проект CarbFix підтвердив ефективність утилізації парникового вуглекислого газу шляхом закачування в вулканічні породи для мінералізації. Міжнародна група експертів опублікувала результати експериментів в журналі Science.

Проект CarbFix був запущений в 2012 році. Експериментальний комплекс з утилізації вуглекислого газу, що виділяється розташованою неподалік геотермальною електростанцією Хедлісхейди, знаходиться приблизно в 25 кілометрах від Рейк’явіка. Газ, розчинений у воді, закачували в колодязь двокілометрової глибини, ще вісім менш глибоких колодязів служать для моніторингу. Поглинаючі вуглекислоту шари базальту та гіалокластитів розташовані на глибині від 400 до 800 метрів і покриті шаром низькопроникних гіалокластитів.

В першу фазу експерименту з січня по березень 2012 року в колодязь закачали 175 тонн розчиненого у воді вуглекислого газу, у другу з червня по серпень того ж року — 73 тонни суміші вуглекислоти і сірководню, який також виділяється електростанцією. Для зручності моніторингу в розчини додавали вуглекислий газ, що містить радіоактивний вуглець-14, і мічені радіонуклідами летючі гексафторид і трифторметилпентафторид сірки.

Спостереження показали, що протягом двох років понад 95 відсотків вуглекислого газу прореагувало з навколишньою породою і мінерализовалось з утворенням карбонатних гірських порід (переважно кальциту), що виключає ризик її витоку в атмосферу. За словами менеджера проекту Едді Арадоттір (Edda Aradоttir), такі темпи утилізації здивували самих проектувальників.

В даний час проект мінералізує п’ять тисяч тонн вуглекислого газу щорічно. Влітку 2016 року планується встановити нове обладнання, що дозволить подвоїти цю кількість. Собівартість утилізації однієї тонни становить 30 доларів, що дешевше традиційних методів, які вимагають від 65 до 100 доларів на тонну.

За словами Арадоттір, висока витрата води — 25 тонн на тонну вуглекислого газу — не становить проблем, оскільки для цих цілей годиться солона океанська вода. Вона додала, що базальтовими лавами покрито близько 10 відсотків суші і майже все океанське дно, тому технологія мінералізації вуглекислоти має великі перспективи застосування.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button