Екологія

Вчені дізналися, як зміняться ландшафти в умовах глобального потепління

Дослідження минулих змін рослинності Землі, які виникли в результаті останнього льодовикового періоду і підвищення температури, показало, які трансформації можуть статися з ландшафтами при аналогічному збільшенні температури, очікуване в наступні 150 років.

Міжнародна дослідницька група виявила, що дві третини рослинності в світі зазнали значних змін у період з 21 000 років тому до доіндустріальної епохи, коли Земля нагрілася на 4-7 °C.

Знання взаємозв’язку між зміною температури і ступенем зміни рослинності дозволило вченим за допомогою моделей визначити, як екосистеми можуть трансформуватися при різних рівнях викидів парникових газів.

За словами професора Саймона Хаберле, команда використовувала інформацію про минулі зміни рослинності на 594 ділянках, включаючи всі континенти, за винятком Антарктики, для оцінки ризику майбутніх змін екосистем у глобальному масштабі.

«Ми вже бачимо тривожні ознаки значних змін рослинності в Австралії, а також скорочення ясеневих лісів в горах Вікторії і соснових в Тасманії, які значною мірою відбуваються через зміни клімату. Широкомасштабні і швидкі зміни в екосистемах, ймовірно, будуть мати серйозні наслідки для біорізноманіття, зберігання вуглецю і рекреації», — сказав професор Хаберле.

«Палеоекологічні дані, які використовувались для цього дослідження, можна розглядати як природні експерименти, що досліджують реакцію екосистем на рушійні сили змін протягом часу, які неможливо отримати з інструментальних або історичних записів», — сказав співавтор роботи доктор Джанель Стівенсон.

Команда проаналізувала набори даних, засновані на древніх звітах про пилок для великої кількості місць в Австралії, Тихоокеанському регіоні і Південно-Східної Азії, які були складені протягом десятиліть. «Пилок відображає зміни у ландшафті та рослинному покриві, і принадність цих стародавніх записів про пилок в тому, що вони дозволяють нам бачити зміни за тисячі й мільйони років», — зазначив доктор Стівенсон.

Дослідження показало, що райони Землі з найбільш високою температурою збільшилися за аналізований період, і вони ж самі зазнали істотних змін в рослинності. За словами авторів, результати роботи в черговий раз підкреслюють важливість переходу до глобальної економіки, вільної від викидів.

Дослідження опубліковане в журналі Science.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button