Екологія

Чорний, білий або зелений- екологія дахів

Оцінюючи економічні витрати та вигоди від трьох різних типів покрівлі, вчені з Лабораторії Берклі (Lawrence Berkeley National Laboratory) спробували з’ясувати, які з них кращі. Увага дослідників привернули чорні, білі та зелені (рослинні) дахи. Як виявилося, при 50-річному циклі експлуатації найбільш економічно ефективні дахи білого кольору. У той же час, хоча висока вартість облаштування зелених дахів перетворює їх на «дороге задоволення», їх екологічні та побутові переваги частково компенсують фінансове навантаження.

Чорний, білий або зелений- екологія дахів

В опублікованій в інтернеті новій доповіді «Економічне порівняння білих, зелених і чорних плоских дахів в Сполучених Штатах» Джуліан Спроул (Julian Sproul), Бенджамін Мандель (Benjamin Mandel), Артур Розенфельд (Arthur Rosenfeld) з Берклі і Ман Пун Ван (Man Pun Wan) з Наньянського технологічного університету (Сінгапур) представили пряме економічне порівняння перерахованих типів. На думку дослідників, озвученому одним із співавторів, почесним комісаром Каліфорнійської енергетичної комісії Артуром Розенфельдом: «Білі дахи виграють, виходячи з чисто економічних чинників, виробництво чорних дахів повинно бути припинено».

У доповіді розглянуто 22 комерційних проектів плоских дахів, в яких використовуються не менше двох типів покрівлі. Дослідники аналізували 50-річний життєвий цикл, вважаючи термін експлуатації білих і чорних дахів рівним 20 рокам, зелених – 40.

whitegreenor_500

Зелені даху, які часто називають рослинними або дахами – садами, в останні роки стають все більш популярним вибором американців, заснованому на естетичних і екологічних перевагах. Наприклад, такі дахи забезпечують ефективне управління зливовими стоками, допомагаючи уникнути переповнення каналізації, охолоджують поверхню перекриттів і очищають повітря. Крім того, зелені дахи служать джерелом естетичної насолоди, радують око і піднімають настрій жителів.

Дослідники визнають, що перераховані переваги не враховувалися при роботі над доповіддю. «Ми залишили відкритою можливість того, що інші фактори можуть зробити зелені дахи більш привабливими і більш вигідними варіантами за певних умов», – розповів Бенджамін Мандель, – Відношення витрат і вигод насправді змінюється в силу обставин».

На загальну думку дослідників зелені дахи не компенсують змін клімату на відміну від білих, які відбивають приблизно в три рази більше сонячного світла, що сприяє меншому поглинанню енергії поверхнею планети. Поглинаючи менше світла, ніж зелені або чорні, білі дахи частково компенсують ефект потепління в результаті дії парникових газів. «Білі та зелені дахи добре роблять свою справу, охолоджуючи будівлі і повітря в місті, але білі дахи в три рази ефективніше в боротьбі із змінами клімату, ніж зелені дахи », – сказав Розенфельд.

Що стосується чорних дахів, то вчені вважають їх небезпечними не тільки для клімату, але і для здоров’я людей. У спекотну погоду вони стають основним фактором ризику для мешканців верхніх поверхів.

[youtube]08bwUBMqrtk[/youtube]

Натхнення: facepla.net


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button