Земля

В печерному живописі знайшли зоряні карти

Вже в кам’яному столітті люди досконально вивчили зоряне небо і зобразили в творах мистецтва не тільки зодіакальні сузір’я, але і метеорні потоки і навіть ефект, викликаний коливаннями земної осі. А ще стародавні художники зафіксували падіння на Землю як мінімум двох великих метеоритів.

Такі висновки зроблені в науковій статті, препринт якої розміщено на сайті arXiv.org Мартіном Світменом (Martin Sweatman) з Единбурзького університету та Алістером Кумбсом (Alistair Coombs) з Університету Кента.

“Науковий детектив” розпочався з виданої у 2012 році роботи інших авторів. У ній стверджувалося, що близько 13 тисяч років тому, на початку пізньої дріасової епохи, на Землю впав великий метеорит, і через це на Землі відбулася помітна зміна клімату. Втім, деякі фахівці оскаржили цю точку зору.

У роботі, що вийшла у 2017 році, Світмен у співавторстві з іншим вченим представив свою інтерпретацію зображень на камені 43 з комплексу Гебеклі-Тепе в нинішній Туреччині. Автори зробили висновок, що цей мегаліт є своєрідним пам’ятником падіння згаданого метеорита. На таку думку їх навів, зокрема, дуже гарний збіг дати створення цього артефакту і часу катаклізму.

У нинішньому дослідженні той же камінь 43 став ключем до астрономічної головоломки. Автори прямо порівнюють його з Розеттським каменем, який, як відомо, допоміг розшифрувати єгипетські ієрогліфи завдяки тому, що один і той же текст був записаний на нього письмом країни фараонів і на добре відомому історикам давньогрецькій мові.

Вчені звернули увагу на взаємне розташування зображень на камені 43, камені 18 і камені 2. На їхню думку, воно відтворює взаємне розташування дванадцяти сузір’їв тодішнього зодіаку, який дещо відрізнявся від нинішнього. Нагадаємо, що до зодіаку відносяться сузір’я, через які Сонце, Місяць і планети проходять у своєму видимому річному русі по небу.

Деякі з сузір’їв навіть позначені так само, як і зараз. Наприклад, сузір’ю Скорпіона відповідає скорпіон, а сузір’ю Вовка — вовк (або собака, оскільки розрізнити цих звірів у виконанні стародавніх художників важко). Терезам відповідає зображення качки (або гусака), Діви — ведмедя, і так далі.

Крім того, на камені 2 автори розгледіли зображення метеорного потоку тауриди, також орієнтований відносно сузір’їв належним для свого часу.

За статистичними розрахунками вчених, вірогідність того, що все це випадковий збіг, становить 1 до 300 тисяч, а з урахуванням тих же зображень на інших мегалітах і зовсім 1 до 10 мільйонів.

Ту ж систему зображення сузір’їв за допомогою тварин автори знаходять і на інших пам’ятках, в тому числі таких відомих, як Чатал-Хююк (7000 років до нашої ери), Ласко (15000 років до нашої ери) і Альтаміра (14000 років до нашої ери). Ці ж мотиви дослідники помітили навіть в одній з найдавніших відомих скульптур — знаменитій людині з Холенштайна (34000 років до нашої ери).

Хоча ці зразки давнього мистецтва створені, безсумнівно, різними культурами, вчені вважають, що всі вони зображають знання про зоряне небо.

Більш того, вивчаючи деякі артефакти, дослідники прийшли до висновку, що вже в кам’яному віці люди знали про пертворення рівнодення. Так називається повільне зміщення моменту рівнодення з року в рік. Як ми тепер знаємо, воно викликане прецесією земної осі і повторюється з періодом близько 26 тисяч років. Раніше відкриття перетворення рівнодення приписувалося давньогрецькому вченому Гіппарху.

Автори припускають, що люди з такими точними знаннями в астрономії могли бути вмілими мореплавцями. Цей факт побічно підтверджується деякими даними про давні міграції.

Крім того, вчені прийшли до висновку, що знамениті зображення з Ласко, які довгий час вважалися найдавнішими відомими малюнками (зараз цей статус вже оскаржений), які відображають факт падіння іншого великого метеорита близько 17 тисяч років тому. Сліди цієї події збереглися в льодах Гренландії.

“Раннє печерне мистецтво показує, що люди досконально познайомилися з нічним небом протягом останньої льодовикової епохи. В інтелектуальному плані вони майже не відрізнялися від нас сьогоднішніх”, — стверджує Світмен.

Висловлені авторами міркування привабливі, але, зрозуміло, повинні бути перевірені незалежними експертами. Нагадаємо, що стаття групи Світмена поки є лише препринтом, однак вона прийнята до публікації в рецензованому науковому виданні Journal of Athens History.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button